KW banner 

Aktualności

Aktualności Klubowe

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

Everest 1989-2019: relacja z odsłonięcia pamiątkowej tablicy

TABLICAPamiątkowa tablica pod Osterwą

W dniu 9.czerwca 2019 roku na symbolicznym  cmentarzu  pod Osterwą w Tatrach Wysokich na Słowacji z inicjatywy Klubu Wysokogórskiego Kraków, Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto oraz Klubu Wysokogórskiego Katowice odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą naszym klubowym kolegom: Eugeniuszowi Chrobakowi, Zygmuntowi  Andrzejowi  Heinrichowi, Wacławowi Otrębie, Mirosławowi Gardzielewskiemu oraz Mirosławowi Dąsalowi, którzy zginęli w okolicach przełęczy Lho La pod Mont Everestem pod koniec maja 1989  roku.

Przed schroniskiem: od lewej P.Mularz,M.Kochańczyk,A.Samolewicz,S.ŁobodzińskiPrzed schroniskiem: od lewej P.Mularz,M.Kochańczyk,A.Samolewicz,S.Łobodziński

Na uroczystość przybyła Zofia Heinrich - żona Z.A Heinricha, Grażyna Chrobak z córką Joanną, Elżbieta Gardzielewska, Elżbieta Dąsal, Krystyna Zawadzka (siostra  Z. A. Heinricha), brat Andrzeja Stefan Heinrich z synem, z USA dotarł Sławomir Łobodziński - uczestnik wyprawy z 1989 roku, Apoloniusz Rajwa (Tygodnik Podhalański)  chłopaki z TOPR-u oraz koleżanki i koledzy z Klubów Wysokogórskich.

Najbliższa rodzina przed tablicą na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą: od prawej Grażyna Chrobak z córką Joanną,Elżbieta Dąsal,Elżbieta Gardzielewska,Zofia Heinrich,Stefan Heinrich oraz syn Stefana Andrzej.Najbliższa rodzina przed tablicą na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą: od prawej Grażyna Chrobak z córką Joanną,Elżbieta Dąsal,Elżbieta Gardzielewska,Zofia Heinrich,Stefan Heinrich oraz syn Stefana Andrzej.

Dzień wcześniej w sobotę wieczorem w schronisku nad Popradzkim Stawem  odbyło się historyczne wspomnienie w postaci  multimedialnej prezentacji okraszonej  zestawem  humorystycznych anegdot z życia uczestników wyprawy.  Całość sprawnie poprowadził Paweł Mularz w asyście Michała Kochańczyka i Ludwika Wilczyńskiego. Nie zabrakło poczęstunku w postaci lampki wina i smacznego domowego ciasta z truskawkami ofiarnie doniesionego do schroniska przez rodzinę Bogusia Mazurkiewicza, czytaj (Kikusia).

Wieczór wspomnień z poczęstunkiem
Wieczór wspomnień z poczęstunkiem

Prelekcja wieczorna w schronisku nad Popradzkim StawemPrelekcja wieczorna w schronisku nad Popradzkim Stawem

W niedziele o 11 godz. przy słonecznej pogodzie po 30 latach od tej największej tragedii w dziejach polskiego himalaizmu nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej naszym klubowym kolegom ,którzy pozostaną na zawsze w masywie Mont Everestu. Po przecięciu biało czerwonej wstęgi umieszczonej na tablicy rozpoczęły się krótkie przemówienia przypominające  sylwetki  i  sukcesy wspinaczkowe oraz pamiętne wyprawy naszych bohaterów.

DSC 0127Odsłonięcie tablicy

Apoloniusz Rajwa z Zakopanego pokazał całostronicowy wydruk z Tygodnika Podhalańskiego  poświęcony szczegółowej historii tej tragicznej wyprawy a Krystyna Zawadzka na góralska nutę odśpiewała jedną zwrotkę „Smutny Zbójnik” Na zakończenie Sebastian Kulczycki (Senior) w imieniu KW Kraków podziękował organizatorom za sprawną organizację i przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy odbyły się zawody  drytoolingowe „Mroźne Ostrza „ im. Eugeniusza Chrobaka i Zygmunta Andrzeja Heinricha, których logo na pomarańczowej koszulce zareklamował  Wojtek Buchta. Warto wspomnieć ,że koniec uroczystości godnie i aktywnie uczcili Sebastian Kulczycki ,Wojtek Buchta i Katarzyna Walaszczyk  wspinając się w urwisku Osterwy w trzydziestą rocznicę tej pamiętnej choć tragicznej wyprawy.

Zbigniew Tatarczuch 

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

Adam Bielecki - nie tylko Himalaje

bieleckiKorzystając z obecności Adama w Krakowie, zaprosiliśmy go na spotkanie na którym opowie o swoich ostatnich wyprawach, z naciskiem na techniczne wspinanie w górach wysokich. Przy okazji podzieli się swoim bogatym doświadczeniem, odpowie na Wasze pytania, a może i zdradzi kilka dobrych praktyk, rad i patentów.

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca o godzinie 18:30, w budynku G Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej przy Al. Jana Pawła II 37, w sali audytoryjnej G18 (niebieski niski budynek z siedzibą biblioteki, wejście od ul. M. Życzkowskiego), na parterze.

Spotkanie jest otwarte i bezpłatne, zapraszamy!
  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

X MAS już w najbliższy weekend 17-18.05.

Przygotowania do Memoriału idą pełną parą! Najważniejsza dla Was wiadomość jest taka, że ciągle trwają zapisy na X MAS oraz wersję Ultra. Formularze zapisów możecie znaleźć na stronie Memoriału:

X MAS: https://panel.kw.krakow.pl/zawody/x-mas-2019
MAS Ultra: https://panel.kw.krakow.pl/zawody/x-mas-2019-ultra

Poniżej prezentujemy krótki przegląd atrakcji towarzyszących tegorocznej jubileuszowej edycji MAS. Odbywają się one pod hasłem “Dzień Otwarty KW Kraków” – zapraszamy wszystkich miłośników wspinania oraz aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu! Poza uczestnictwem w poniższych atrakcjach będzie to doskonała okazja aby dowiedzieć się czegoś o KW Kraków – w szczególności dlaczego warto zapisać się do nas i jak to zrobić. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszej rejestracji. Po szczegółowy program odsyłamy na stronę zawodów: https://mas.kw.krakow.pl/dzien-otwarty-kw-krakow/

Zacznijmy od atrakcji dla najmłodszych. Wspólnie z marką Petzl przygotowaliśmy konkurs: najlepsza praca plastyczna i najlepszy wiersz pod tematem: „Ja – mały wspinacz” zostanie nagrodzony regulowaną uprzężą biodrową lub pełną uprzężą wspinaczkową dla dzieci. Szczegółowe informacje o konkursie znajdziecie poniżej:
https://mas.kw.krakow.pl/konkurs-petzl-dla-dzieci

W czasie trwania zawodów fundacja “Taterniczek”, działająca przy Klubie, zaprasza na zabawy terenowe dla dzieci w wieku 5-10 lat. Równocześnie najmłodsi będą mogli skorzystać także z zajęć linowych – między innymi wspinaczki na wędkę. Specjalnie dla nich będziemy mieli przygotowane uprzęże pełne i biodrowe w małych rozmiarach.

Atrakcje linowe będą dostępne również dla dorosłych. Pod okiem doświadczonych klubowiczów można będzie spróbować wspinaczki na łatwych drogach z górną asekuracją. Przy okazji przedstawimy podstawowe zasady bezpieczeństwa, opowiemy o sprzęcie i kulturze wspinaczkowej. Jeżeli macie własne buty – weźcie koniecznie! Dla chętnych na mocniejsze wrażenia czekać będzie także zjazd tyrolką. Uprzęże i kaski zapewniamy. Nieopodal biura zawodów rozwieszona zostanie taśma do zabaw rozwijających zmysł równowagi – slackline to świetny trening dla wspinaczy ale i znakomity sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu w gronie znajomych lub rodziny.

Dla bardziej zaawansowanych wspinaczy poprowadzone zostaną warsztaty na których instruktor PZA – Asia Klimas (kierownik szkolenia KW Kraków) opowie o kluczowych zagrożeniach we wspinaczce skałkowej oraz metodach zapobiegania ryzykownym sytuacjom. 
Polecamy ten wykład zarówno początkującym wspinaczom jak i tym bardziej zaawansowanym.

Ryszard Emilewicz, instruktor PZA i trener, przeprowadzi zajęcia praktyczne dotyczące gimnastyki dla wspinaczy, prezentując ćwiczenia poprawiające mobilność i zapobiegające kontuzjom. Weźcie swoje karimaty!

Z kolei przedstawiciel Sekcji Taternictwa Jaskiniowego – instruktor PZA Paweł Ramatowski – opowie o tym w jaki sposób rozpocząć przygodę ze speleologią, o sprzęcie i technikach używanych w taternictwie jaskiniowym oraz urokach eksploracji “ósmego kontynentu”. Ciekawie zapowiada się także wykład Pawła adresowany także do wspinaczy – o kontroli sprzętu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Ula Zimny, utytułowana zawodniczka biegów na orientację, pod egidą Sekcji Narciarstwa Wysokogórskiego, przygotowała zabawę kondycyjną, będącą kontynuacją serii biegów które organizowaliśmy w Krakowie jesienią i zimą – Jurajski bieg na orientację. Do wyboru będą dwie trasy, łatwa (ok. 3 km) i trudna (ok. 7 km, wymagająca orientacyjnie) w ciekawym terenie otaczającym Dolinę Będkowską. Weźcie buty do biegania i kompas!

Nasi partnerzy ze sklepu Polarsport proponują widowiskowe współzawodnictwo dla uczestników zawodów i kibiców: tradycyjnie już będzie można zmierzyć się z Hardym Balderem, czyli zabawą polegającą na pokonywaniu stołu metodami wspinaczkowymi – co wcale nie jest takie łatwe! Pojawią się również niespodzianki umilające integrację 

Po dniu pełnym emocji, zakończeniu zawodów i rozdaniu nagród zapraszamy wszystkich na ognisko integracyjne.

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

Zmarł Leszek Dumnicki

Z głębokim smutkiem informujemy o odejściu Leszka Dumnickiego (16.11.1949 –5.06.2019) wieloletniego członka naszego Klubu. Leszek był taternikiem jaskiniowym, taternikiem i alpinistą.

Uczestniczył w eksploracjach jaskiń tatrzańskich, między innymi w odkryciu północnego otworu Jaskini Czarnej i górnego otworu Bańdziocha Kominiarskiego.
Brał udział, jako uczestnik (1973) i kierownik (1976, 1977), w wyprawach eksploracyjnych, które zapoczątkowały polską działalność w austriackim masywie Leoganger Steinberge. Kierował także eksploracyjnymi wyprawami w niemiecką część masywu Hagengebirge (1984–1987). Był inicjatorem i kierownikiem wypraw do Grecji (1978, 1979, 1980); w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku uczestniczył także w wyprawach do jaskiń Jugosławii, Francji (jaskinia Pierre Saint Martin) oraz Iranu i Libanu.

Leszek przez wiele lat skutecznie pełnił różnorakie funkcje organizacyjne. Ponad dwadzieścia lat był członkiem zarządu STJ KW Kraków, a w latach 1975–1986 przewodniczącym tej Sekcji. Był także Prezesem KW Kraków.

Straciliśmy towarzysza, kolegę i nauczyciela, na którego aktywność i wsparcie zawsze mogliśmy liczyć.

Ceremonia pogrzebu Leszka odbędzie się w najbliższy czwartek (13.06) o g. 9.00 na Cmentarzu Batowickim (Sala Pożegnań przy ul. Powstańców).

Leszek Dumnicki
Leszek podczas ostatniej wspinaczki w Tatrach. fot. Bożena Anna Lipnicka

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

30 lat tragedii na Evereście 1989 rok

everest 1989Pod koniec maja 1989 roku mija 30 lat od pomyślnej ale i tragicznej międzynarodowej wyprawy poprowadzonej  pod kierownictwem Eugeniusza Chrobaka na najwyższy szczyt świata Mont Everest (zach.granią). W początkowej fazie lista uczestników liczyła 19 osób w tym ośmiu wspinaczy z zagranicy (USA, Meksyk, Wielka Brytania i Kanada) zasilających finansowo budżet wyprawy.

Zasadniczy skład to wspinacze z KW Kraków orz z Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto. Oprócz Eugeniusza Chrobaka, Zygmunta Andrzeja Heinricha (pseudonim „Zyga” lub „Dziadek”) i Mirosława Dąsala pseudonim „Falco” (KW Katowice i KW Kraków) wyprawę uzupełnili: Mirosław Gardzielewski, Jacek Jezierski, Andrzej Marciniak, Wacław Otręba i Marek Roslan (lekarz wyprawy), wszyscy z KW „Trójmiasto”

W pierwszych dniach marca nasz klubowy kolega Marian  Bała pomaga w dotarciu karawany do bazy pod Everestem. 1.04 obóz pierwszy na przełęczy Lho La zakładają Eugeniusz Chrobak i Andrzej Marciniak. Zagranicznych partnerów los nie oszczędza-długa klimatyzacja, kontuzje i choroby praktycznie wykluczają ich z akcji górskiej. Meksykanie Elsa Avila i Carlos Carsolio przyjechali na wyprawę z własnym celem i silną presją zdobycia góry.

W tej sytuacji kierownik ma do dyspozycji jedynie całkowicie polski skład działający w parach: Gardzielewski z Dąsalem, Marciniak z Otrębą a Chrobak Z Heinrichem.”Zyga” i Gienek 21.04  zakładają obóz czwarty a 11.05 obóz piąty. 23.04 dwójka meksykanów wchodzi na południowy wierzchołek Mont Everestu.

Atak szczytowy polaków planowany jest na dzień następny. Długoletnie marzenie Chrobaka o zdobyciu Mont Everestu staje się faktem 24.05.1989 roku, razem z Andrzejem Marciniakiem stają na szczycie najwyższej góry świata. Schodzą i docierają do „trójki” szczęśliwi ale mocno zmęczeni. Warunki panujące na górze błyskawicznie się pogorszyły i w momencie spotkania się trzech zespołów na przełęczy Lho La gwałtowna śnieżyca i mgła utrudnia zejście wszystkich wspinaczy. Noc spędzają w „jedynce”. Rano 27.05 cała szóstka rozpoczyna zejście do bazy.

Około godziny 13.00 Andrzej Marciniak informuje bazę o zejściu lawiny ze zboczy Khumbutse i zasypanych kolegach. Zginęli Zygmunt Andrzej Heinrich, Mirosław Dąsal, Mirosław  Gardzielewski, Wacław Otręba. Następnego dnia na skutek odniesionych obrażeń umiera Eugeniusz Chrobak. Siedem dni po zdobyciu Mont Everestu szybka i ofiarna akcja ratunkowa poprowadz

Everest kalapatthar

ona przez Artura Hajzera po Andrzeja Marciniaka, jedynego z ocalałych po wyprawie kończy się sukcesem.

PS. Andrzej Marciniak zginął na Pośredniej Grani w Tatrach w dniu 7.07 2009 po ponad 20 latach od wejścia na Everest.  

                                                                                              Zbigniew Tatarczuch (KW Kraków)