KW banner 

Aktualności

XII MAS - zapisy już otwarte!

Memoriał im. Andrzeja Skwirczyńskiego

Zapraszamy na dwunastą edycję zawodów wspinaczkowych upamiętniających postać Andrzeja "Skwira" Skwirczyńskiego.

Jak co roku spotykamy się, aby współzawodniczyć i dobrze powspinać w dolinkach podkrakowskich - tym razem za bazę zawodów obraliśmy Pole namiotowe pod Słonecznymi Skałami.

Zapraszamy od samego rana w sobotę, 19 czerwca.

Zapiszcie sobie datę w kalendarzu, trenujcie, patentujcie drogi!

Zapisy:
https://panel.kw.krakow.pl/zawody/mas-2021 💪


Zapisy XII MAS Ultra:
https://panel.kw.krakow.pl/zawody/mas-2021-ultra

plakat XII MAS

Wspinaczkowy mentoring KW Kraków

Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu pilotażowego programu mentorskiego dla wspinaczy Klubu Wysokogórskiego Kraków. Głównym celem inicjatywy jest wymiana wiedzy, doświadczenia i pomoc w rozwoju wspinaczkowym osobom z mniejszym stażem lecz o dużej motywacji do podnoszenia swojego poziomu w górach.

1888966 10152089206388241 1862764007 o

W grupie mentorskiej znalazło się sześcioro wspinaczy i wspinaczek. Wszyscy posiadają wieloletnie doświadczenie i reprezentują praktycznie każdą odmianę działalności górskiej, co przełoży się na różnorodny profil aktywności i podejście do wspinania w danych grupach. 

Do programu zakwalifikowano 22 osoby z dużym sprężem oraz chęcią zdobycia dodatkowych umiejętności w górach. Dobór kandydatów oraz przydzielenie do mentorów odbyły się na podstawie analizy długoterminowych celów oraz motywacji.

Chcemy skoncentrować się na wsparciu w przygotowaniach do osiągania indywidualnych celów poprzez: pomoc w planowaniu treningów, porady techniczne, wspólne wyjazdy i wspinanie, utrzymywanie odpowiednio wysokiej motywacji. 
Warto podkreślić, iż cała inicjatywa odbywa się na zasadzie wolontariatu.

Gorąco kibicujemy wszystkim zaangażowanym w tę inicjatywę i liczymy na ciekawe przejścia w najbliższych sezonach!

Odszedł Stanisław Biel

Zmarł nasz kolega Stanisław Biel, taternik i alpinista, ratownik górski, działacz Klubu Wysokogórskiego, Członek Honorowy PZA.

stanislawbiel
Urodził się 22.04.1929 w Krakowie był taternikiem, alpinistą, starszym instruktorem i ratownikiem górskim, działaczem organizacji alpinistycznych.

Absolwent AGH, inż. elektryk i mgr metalurg, asystent na Wydz. Elektromechanicznym AGH, a następnie aspirant na Wydz. Metalurgii (do 1960) i pracownik Instytutu Badań Jądrowych w Krakowie.

W Tatrach wspinał się od 1945, przechodząc najtrudniejsze w tym czasie drogi (m.in. pierwsze polskie przejście Hokejki na Łomnicy oraz drogi Łapińskiego i Paszuchy na Kazalnicy i Mnichu), prowadząc szereg nowych dróg (jak północną ścianą Wielkiej Jaworowej Turni) i dokonując pierwszych przejść zimowych (np. środkiem pn. ściany Mięguszowieckiego Szczytu). Latem 1953 uczestniczył w przejściu Grani Tatr Wysokich od Małego Kieżmarskiego po Krywań.

Zimą 1960 przeszedł grań Riły w Bułgarii.

W latach 1956-1965 kilkakrotnie wspinał się w Alpach, gdzie m.in. dokonał pierwszych polskich przejść wielkich klasycznych dróg: zachodnią ścianą Petit Dru, Filarem Walkera na Grandes Jorasses, północnymi ścianami Matterhornu i Eigeru, oraz pierwszego przejścia zimowego wschodniej ściany Matterhornu.

W 1958 wspinał się w Kaukazie (m.in. na Piku Szczurowskiego, Baszkarze).

W latach 1960-1971 był trzykrotnie uczestnikiem lub kierownikiem wypraw w Hindukusz, gdzie m.in. wszedł na Noszak (1960, co było wtedy polskim rekordem wysokości) i Kohe Tez oraz dokonał 1. wejść na: Kohe Awal, Cangale Syah, Kharposhte Yakhi, Kohe Qalat i Kohe Capan.

W 1967 wszedł na Pik Lenina w Pamirze.

W 1957 wspinał się w górach Iranu, m.in. wszedł na Alam-Kuh (2. przejście drogi włoskiej).
W 1976 odwiedził Andy Peruwiańskie.

Jest autorem licznych artykułów prasowych o alpinizmie oraz rozdziałów w książkach i podręcznikach: Burza nad Alpami (1958), Alpinizm (1971), W skałach i lodach świata (tom 4, 1971). Brał aktywny udział w pracach topograficznych mających na celu opracowanie map Hindukuszu Afgańskiego.

Opracował: Jan Kiełkowski

 
Zmarł 18.02.2021 w Krakowie, pożegnamy go w piątek, 26.02.2021 o godz. 14:20 na cmentarzu Rakowickim.

Pozostanie w naszej pamięci.

 

Przypominamy również balladę napisaną przez naszego klubowego kolegę Stanisława Urbańskiego,ps. Aresztant. Balladę nadesłała Barbara Morawska - Nowak:

IMG 9418

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanisław Urbański

BALLADA O STASIU BIELU

W starożytnym grodzie Kraka
rzecz się wydarzyła taka:
przyszło na świat chłopię miłe,
pechowe, ale szczęśliwe.

Nie wiem jaki cel miał tata
gdy go spłodził w one lata.
Mniejsza zresztą jaki cel,
dość, że był Stanisław Biel
i by nie być zwykłym Bielem
góry zrobił swoim celem.

Dziecię rosło, w sam raz ładne,
w sam raz mądre, chytre, zgrabne.
Wyraz twarzy miewał chmurny
i był chłopcem strasznie jurnym.
Aby zaś go pamiętano
śpiewał cienko: "paasal Jano...!"

Tak to z głębin Kraka grodu
wyszedł szatan skały, lodu.
Za nic skalę miał trudności,
śmierć i inne okropności.

Choć wypadków cała kupa
przyniosła mu miano"Trupa"
on wciąż spoza okularów okiem
błyskał pełnym żaru wzrokiem
i jednego miał konika
skalny diabeł, mistrz "prusika",
jeden tylko widział cel:
by był wreszcie Superbiel.

Na kobiety pies był wielki,
pinczer wprost lub trzy spanielki
albo zgoła chudy chart
i gwałtownik niby czart.

Wszystkie tedy białogłowy
w głowach miały plan gotowy:
każda chciała zrobić tak,
by go wreszcie wziąć na hak.

Ale on był niby lis
albo piskorz albo śliz,
w każdym razie niby wąż
i dziewczęta zwodził wciąż.
Bo jednego miał konika
skalny diabeł, mistrz "prusika”,
jeden tylko widział cel:
by być wreszcie Superbiel
i by w wieku atomowym
Bielem być termojądrowym.

A dziewczęta, chytre kotki
w mig z szczupaków robią płotki
i spętawszy jego chuć
mogłyby go ślubem skuć!

Coż byłoby z Wielkim Celem?
Atomowym Superbielem?
Mógłby skończyć jako mąż
uwiązany w domu wciąż.

Czekał tedy Stasio Biel
aby spełnić Wielki Cel,
Śpiewał sobie cienkim głosem
i codziennie brusił kosę.

Nadszedł wreszcie taki rok
kiedy w Alpy zrobił skok.
Tam z Palantem ruszył w góry
poprzez lód, skały i chmury
podśpiewując cienkim głosem
"paasal Jano...! Będę kosem!
Spełni wreszcie się mój ceł:
atomowy Superbiel.

By trudniejszą była sztuka
wzięli z sobą Momatiuka
i gdy tak przed siebie szli,
patrzą, a tu stoi "Dru".
Wzięli rozpęd no i chyc!
Wykosili straszny szpic.
Potem rzekli trzęsąc brodą:
szklany sufit zlany wodą!
To naprawdę do cholery
auser był ponad ausery!”

 
 

Oświadczenie Klubu Wysokogórskiego Kraków

 

W związku z sytuacją, która miała miejsce na kursie wspinaczki na drogach ubezpieczonych, organizowanym przez Klub Wysokogórski Kraków oraz w nawiązaniu do filmu, który pojawił się na Facebook’u na lokalnym forum wspinaczkowym, chcielibyśmy przedstawić stanowisko Klubu w tej sprawie.

Klub Wysokogórski Kraków współpracuje z wieloma instruktorami przy realizacji programu szkoleniowego. Bezpieczeństwo kursantek i kursantów traktujemy bardzo poważnie i wszyscy nasi instruktorzy posiadają wymagane licencje oraz uprawnienia a także podlegają regularnej unifikacji.

Z przykrością informujemy, że przedstawiona na filmie symulacja odpadania została poprowadzona w sposób budzący wątpliwości co do spełnienia przyjętych dla instruktorów PZA wymogów bezpieczeństwa. W tej sytuacji zdecydowaliśmy o odsunięciu instruktora od prowadzenia szkoleń w ramach działalności klubowej do czasu pełnego wyjaśnienia sprawy. Jako Klub Wysokogórski działamy w strukturach Polskiego Związku Alpinizmu, dlatego zwróciliśmy się do Komisji Szkolenia Wspinaczki Skalnej i Wysokogórskiej PZA z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie udokumentowanej symulacji odpadania. Pozostajemy także w kontakcie z uczestniczką kursu.


Klub Wysokogórski Kraków ma wieloletnie doświadczenie w działalności wysokogórskiej i w sposób szczególny zwraca uwagę na szeroko pojęte standardy wspinaczkowe, w tym standardy bezpieczeństwa, zarówno w działalności górskiej jak i szkoleniowej. Nasze kursy realizujemy zgodnie z najlepszymi praktykami i tego samego wymagamy również od naszych instruktorów. Oczekujemy, że instruktorzy zapewnią kursantom odpowiednie warunki podnoszenia górskich kompetencji i egzekwujemy to. Ta sytuacja przypomniała nam, jak ważne jest ścisłe przestrzeganie naszych standardów i nieustające ulepszanie systemu szkoleniowego.

Zawiadomienie o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Klubu na dzień 12 stycznia 2021 r.

Szanowne Koleżanki i Koledzy

Zarząd Klubu Wysokogórskiego Kraków zwołuje po raz czwarty w tym roku Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Klubu, które tym razem odbędzie się w formie zdalnej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Uchwała, komunikat oraz inne konieczne do przeprowadzenia Zebrania dokumenty i instrukcje znajdują się w załącznikach dołączonych do tego komunikatu.

Dodatkowo, Łukasz Dudek nagrał dla Was krótki film o tym, jak uczestniczyć w naszym Walnym przy pomocy panelu Klubowego i Webexa.

Link do filmu: https://drive.google.com/file/d/1EU8h3Jt1ZCe5G3bAHpjX6MRccG2V0Lod/view?usp=sharing

Wszystkich członków Klubu prosimy o uzupełnienie i zaktualizowanie swoich danych w panelu klubowym https://panel.kw.krakow.pl/

Koleżanki i Koledzy, którzy nie aktywowali jeszcze konta w panelu (nie wygenerowali sobie hasła) muszą go aktywować przed Walnym.

Zebranie odbędzie 12 stycznia 2021 r. o godz. 17: 30 w pierwszym terminie, a o godz. 18: 00 w drugim terminie.

W tym celu należy przesłać najpóźniej dzień przed Walnym swoje dane: adres e-mail, imię i nazwisko, nr leg. klubowej na e-mail Klubu - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W imieniu Zarządu KW Kraków

Tadeusz Kuchno