Aktualności Sekcji Taternictwa Jaskiniowego

  • Kategoria: Aktualności STJ

Rusza kurs Taternictwa Jaskiniowego

Sekcja Taternictwa Jaskiniowego serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie informacyjne w klubie, dotyczące kursu Taternictwa Jaskiniowego.

Spotkanie odbędzie się 18 marca 2021 o godzinie 19:30 w siedzibie klubu.

Więcej informacji o kursie na stronie szkolenia.

plakat 18 marca

  • Kategoria: Aktualności STJ

70 lat działalności Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków

4 grotolazow 70lecieEkipa grotołazów wyprawy centralnej Klubu Wysokogórskiego podczas drugiego przejścia jaskini Dent de Crolles w Alpach francuskich, sierpień 1957 r. fot. Ryszard Gradziński

 

Drodzy Grotołazi, Członkowie i Przyjaciele Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków!

Zbliża się dla nas Jubileuszowy Rok działalności - 70-lecie Klubu Grotołazów – Sekcji Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków. Pragniemy zaznaczyć tę okrągłą rocznicę uroczystością, która - mamy nadzieję, pozostawi wiele nowych, miłych wspomnień.

Przyjęcie odbędzie się w Krakowie w Domu Kolejarza (ul. św. Filipa 6) w sobotę 29 lutego 2020 roku i rozpocznie się o godzinie 18:00.
Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł. 

W programie przewidziane są okolicznościowe przemówienia, pokazy zdjęć i filmów, wieczorny posiłek oraz towarzyskie spotkanie przy winie i muzyce. 

Zapisy do 5 lutego.

Więcej informacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/STJ.KW.Krakow/

70 lat logo stj v3

  • Kategoria: Aktualności STJ

Maciej Kuczyński

KuczynskiZ głębokim smutkiem informujemy o odejściu Macieja Kuczyńskiego (15.04.1929 r. Warszawa – 05.08.2019 r., Warszawa) jednego z założycieli Klubu Grotołazów, wybitnego taternika jaskiniowego, członka honorowego Polskiego Związku Alpinizmu, wieloletniego prezesa Polskiego Oddziału The Explorers Club, członka kapituły Kolosów – pierwszej polskiej nagrody za dokonania eksploracyjne, polarnika, odkrywcy i podróżnika.

Maciej Kuczyński uczestniczył w pionierskich eksploracjach licznych jaskiń tatrzańskich, między innymi Miętusiej, Zimnej, Szczeliny Chochołowskiej, Kasprowej Niżniej. Kierował wieloma wyprawami eksploracyjnymi i sportowymi do jaskiń świata, między innymi do Bułgarii (1958), na Kubę (1961–62), do Francji (do Gouffre Berger – wówczas najgłębszej jaskini świata, 1966), do Meksyku (1969, 1980–1981), do Peru (1974) i do Wenezueli (1976).

Był znanym pisarzem, i część swych książek poświęcił tematyce jaskiniowej (np. Do widzenia słońce, Czeluść, Tajemniczy płaskowyż). Brał także udział, często jako kierownik organizacyjny, w wyprawach naukowych, między innymi na Spitzbergen, do Mongolii, a także do Ugandy i na Alaskę.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w najbliższą środę 14 sierpnia 2019 r. o godz. 12 w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach.

Fot. M. Kuczyński przed otworem Jaskini Lodowej w Ciemniaku, wrzesień 1953 r. (fot. R. Gradziński)