banner SWW

Czereśniowy Filar

Czereśniowy Filar na Małym Lodowym Szczycie może stanowić fajną alternatywę dla pięknej, choć często zatłoczonej drogi Motyki (jednej z trzech na tym szczycie).  Trudności spotkamy na 3 wyciągach – drugim, trzecim i czwartym, z czego jako najtrudniejsze miejsce odczułem start 4 wyciągu.

Wycena: V+

Długość: 5 wyciągów do ostrza filara + 2 do szczytu, ok. 250 metrów

Czas przejścia: 3h

Lokalizacja: Mały Lodowy Szczyt

Uroda: 4/5

Wystawa: południowo-zachodnia

Niezbędny sprzęt: zestaw standardowy (w tym młotek!)

Podejście pod ścianę. Ok. 3,5 h

Dobry opis podejścia znajdziesz tutaj.

 

 

Przebieg drogi:

  1. Wyc.: zaczynamy z półki trawiastej, do której dochodzimy terenem I. Pierwszy wyciąg prowadzi depresją – zacięciem idącym lekko diagonalnie w prawo, pierwszą ściankę obchodząc z prawej strony. Później dobrze urzeźbionym terenem na lewy skraj szerokiej półki, gdzie zakładamy stanowisko.
  2. Wyc.: z półki wychodzimy trawersem w lewo, by po paru metrach odbić w górę, w kierunku płyt stanowiących lewą ścianę zacięcia. Kierujemy się lekko w prawo, do dna zacięcia, pokonujemy pierwszą ściankę (na schemacie z tatry.nfo.sk widoczna jako przewieszka), później dalej blisko dna zacięcia. Rysa w zacięciu daje dobrą asekurację, płyty są przyzwoicie urzeźbione, stanowisko znajduje się przed wejściem w znacznie mniej urzeźbioną płytę (trzy stare haki). Od trawersu wyciąg trzyma trudności V – V-.
  3. Wyc.: ze stanowiska prosto, po dobrych chwytach, do kolejnego, gładkiego zacięcia, przed okapami odbijamy zdecydowanie w lewo trawersując płytę na krawędź filara. Tam zakładamy stanowisko na półce. Wyciąg krótki (ok. 20 m.), ale warto go zrobić zgodnie ze schematem.
  4. Wyc.: kluczowy wyciąg drogi. Startujemy z półki idąc zdecydowanie w prawo, pod okapami, przewijając się przez słabo urzeźbione bloki (rysa ze starym hakiem, V+ - w moim odczuciu crux wyciągu). Mijamy okap z pętlą zwisającą z haka, trawersując dalej w prawo (dobre stopnie), dochodzimy pod kolejny okap (hak) z dobrymi klamami, przez nie do góry. Dalej, kierując się lekko w prawo, przechodzimy kolejną ściankę i łatwiejszym terenem wychodzimy do zacięcia położonego po prawej stronie filara. Tu można założyć wygodne stanowisko.
  5. Wyc.: lewą ścianką zacięcia, zgodnie z kierunkiem biegu filara który mamy po lewej, docieramy do siodełka leżącego po prawej od spiętrzenia filara (IV). Stanowisko zakładamy na ostrzu grani.

Stąd poszliśmy trawersując przedwierzchołek Małego Lodowego po lewej stronie, po łatwych progach (III), przechodząc żlebik spadający z siodełka między wierzchołkami, założyliśmy stanowisko pod wyraźnym kominkiem spadającym spod właściwego szczytu (6 wyc.). Dalej kominkiem (IV) na grań szczytową Małego Lodowego (stanowisko z bloku, 7 wyc.). Stąd ok. 50 metrów łatwym terenem na szczyt.

Alternatywnie można z 5 stanowiska iść lekko w prawo, na przedwierzchołek, skąd łatwym terenem na szczyt. W ten sposób końcówkę opisuje Zipi:

"z siodełka zamiast trawersu i potem kominka (trochę gruzu tam było) poszliśmy wprost na przez turnie, była dobra rzeźba, lito, trudności do IV a potem grańka, ogółnie bardzo fajny lity wyciąg, po którym już się rozwiązaliśmy"

obraz

Wejście na turnię z siodełka, fot. Jakub Kowalski

Zejście.

Dobry opis podejścia znajdziesz tutaj.

 

 

Topo:

087507Szerokafoto

Czereśniowy Filar, nr 3, źródło- tatry.nfo.sk

 

czereśniowy1

Czereśniowy Filar, przebieg pierwszych dwóch wyciągów, materiały własne M. Semow

 

czereśniowy2

Czereśniowy Filar, przebieg drogi, materiały własne M. Semow

 

08750703Czereśniowy

Schemat drogi, źródło- tatry.nfo.sk


Zdjęcia:

Widok na pierwszy wyciąg z dołu, fot. M. Semow

Drugi wyciąg widziany z góry, fot. M. Semow

 

Stanowisko po drugim wyciągu, na płycie, fot. M. Semow

Trzeci wyciąg widziany z dołu, fot. M. Semow

Początek czwartego wyciągu – po cruxie, fot. M. Semow

Krzysiek Kalkowski na stanowisku na zwieńczeniu filara, fot. M. Semow