KW banner 

Nowe drogi na Sokolicy w dol Będkowickiej

Sokolica – ściana Zwierzątka

Oglądając teren wyczyszczony przez wieloletnie boje Zwierzątka byliśmy pod wrażeniem ogromu prac, jakie zostały tam wykonane. Za zgodą autora głównego czyszczenia postanowiliśmy zabrać się z dokończenie prac i przez ostatnią zimę ja wraz z Grześkiem Kletschką, doczyściliśmy i ubezpieczyliśmy trzy drogi w lewej części ściany. Powstały pasaże o wyjątkowej wysokości (jak na naszą Jurę) – ponad 90 m ściany!

Drogi prowadzą dość litymi formacjami i są w całości wyposażone. Do zjazdów przygotowano linię tak, aby można było zjechać na linie 50m – 4 pełne zjazdy! Uwaga: z końcowego stanowiska drogi Hen Wysoko potrzebna lina min 60m!

Powstałe 3 drogi są kilku wyciągowe i wydają się idealne dla wspinaczy chcących przejść takie drogi - niekoniecznie od razu w rejonach z długim podejściem czy powagą typową dla gór typu Tatry. Jest duże prawdopodobieństwo, że spora część terenu była wcześniej chodzona (szczególnie dotyczy to łatwego terenu).

Pod ścianę podchodzimy albo:

 - z Brandsówki (około 2 min) najpierw ścieżką jak do poręczówek a pod najniższą częścią ściany kierujemy się w lewo i ścieżką pod drogi.

- od parkingu pod cmentarzem w Będkowicach. Wyraźnymi ścieżkami albo od lewej albo od prawej (szybciej, ale trochę bardziej zagmatwanie, krótki odcinek po płytach) stromymi ścieżkami pod ścianę. 10 min.  

I tak można się już wspinać na drogach:

- Spoko - to nie Maroko IV, 4 wyciągi (IV, IV, IV, III+),

asekuracja: 6R+ST+8R+ŁZ+8R+ST+9R+ŁZ

- Hen wysoko VI+, 3 wyciągi (VI, V,VI+),

asekuracja: 10R+ŁZ+11R+ŁZ+10R+ŁZ

- Łowca sokołów VI.2, 3 wyciągi (VI.2, VI.2/2+,VI.1+),

asekuracja: 11R+ŁZ+12R+ŁZ+9R+ŁZ

 

Wszystkie drogi ubezpieczył zespół KW Kraków: Grzegorz Kletschka i Marcin Invent

Szczegóły na topo.

Polecamy wspinaczkę w kaskach i z zachowaniem reguł wspinaczki górskiej!

Ringi i klej zostały sfinansowane ze środków PZA - Nasze Skały. 

 

Sokolica topo

Sokolica topo lewa cz

Podczas prac

zajazdy sciana

3 wyciag Hen Wysoko