KW banner 

Everest 1989-2019: relacja z odsłonięcia pamiątkowej tablicy

TABLICAPamiątkowa tablica pod Osterwą

W dniu 9.czerwca 2019 roku na symbolicznym  cmentarzu  pod Osterwą w Tatrach Wysokich na Słowacji z inicjatywy Klubu Wysokogórskiego Kraków, Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto oraz Klubu Wysokogórskiego Katowice odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą naszym klubowym kolegom: Eugeniuszowi Chrobakowi, Zygmuntowi  Andrzejowi  Heinrichowi, Wacławowi Otrębie, Mirosławowi Gardzielewskiemu oraz Mirosławowi Dąsalowi, którzy zginęli w okolicach przełęczy Lho La pod Mont Everestem pod koniec maja 1989  roku.

Przed schroniskiem: od lewej P.Mularz,M.Kochańczyk,A.Samolewicz,S.ŁobodzińskiPrzed schroniskiem: od lewej P.Mularz,M.Kochańczyk,A.Samolewicz,S.Łobodziński

Na uroczystość przybyła Zofia Heinrich - żona Z.A Heinricha, Grażyna Chrobak z córką Joanną, Elżbieta Gardzielewska, Elżbieta Dąsal, Krystyna Zawadzka (siostra  Z. A. Heinricha), brat Andrzeja Stefan Heinrich z synem, z USA dotarł Sławomir Łobodziński - uczestnik wyprawy z 1989 roku, Apoloniusz Rajwa (Tygodnik Podhalański)  chłopaki z TOPR-u oraz koleżanki i koledzy z Klubów Wysokogórskich.

Najbliższa rodzina przed tablicą na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą: od prawej Grażyna Chrobak z córką Joanną,Elżbieta Dąsal,Elżbieta Gardzielewska,Zofia Heinrich,Stefan Heinrich oraz syn Stefana Andrzej.Najbliższa rodzina przed tablicą na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą: od prawej Grażyna Chrobak z córką Joanną,Elżbieta Dąsal,Elżbieta Gardzielewska,Zofia Heinrich,Stefan Heinrich oraz syn Stefana Andrzej.

Dzień wcześniej w sobotę wieczorem w schronisku nad Popradzkim Stawem  odbyło się historyczne wspomnienie w postaci  multimedialnej prezentacji okraszonej  zestawem  humorystycznych anegdot z życia uczestników wyprawy.  Całość sprawnie poprowadził Paweł Mularz w asyście Michała Kochańczyka i Ludwika Wilczyńskiego. Nie zabrakło poczęstunku w postaci lampki wina i smacznego domowego ciasta z truskawkami ofiarnie doniesionego do schroniska przez rodzinę Bogusia Mazurkiewicza, czytaj (Kikusia).

Wieczór wspomnień z poczęstunkiem
Wieczór wspomnień z poczęstunkiem

Prelekcja wieczorna w schronisku nad Popradzkim StawemPrelekcja wieczorna w schronisku nad Popradzkim Stawem

W niedziele o 11 godz. przy słonecznej pogodzie po 30 latach od tej największej tragedii w dziejach polskiego himalaizmu nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej naszym klubowym kolegom ,którzy pozostaną na zawsze w masywie Mont Everestu. Po przecięciu biało czerwonej wstęgi umieszczonej na tablicy rozpoczęły się krótkie przemówienia przypominające  sylwetki  i  sukcesy wspinaczkowe oraz pamiętne wyprawy naszych bohaterów.

DSC 0127Odsłonięcie tablicy

Apoloniusz Rajwa z Zakopanego pokazał całostronicowy wydruk z Tygodnika Podhalańskiego  poświęcony szczegółowej historii tej tragicznej wyprawy a Krystyna Zawadzka na góralska nutę odśpiewała jedną zwrotkę „Smutny Zbójnik” Na zakończenie Sebastian Kulczycki (Senior) w imieniu KW Kraków podziękował organizatorom za sprawną organizację i przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy odbyły się zawody  drytoolingowe „Mroźne Ostrza „ im. Eugeniusza Chrobaka i Zygmunta Andrzeja Heinricha, których logo na pomarańczowej koszulce zareklamował  Wojtek Buchta. Warto wspomnieć ,że koniec uroczystości godnie i aktywnie uczcili Sebastian Kulczycki ,Wojtek Buchta i Katarzyna Walaszczyk  wspinając się w urwisku Osterwy w trzydziestą rocznicę tej pamiętnej choć tragicznej wyprawy.

Zbigniew Tatarczuch