banner SWW

Niesportowe zachowanie czyli Sokoły na własnej

Michał Semow
Michał Makowski

Pamiętacie Prze****** rysy Chmiela i Damiana? Chcąc podtrzymać piękną tradycję wyjazdów "z pogardą dla ringów", ruszyliśmy w zeszłym tygodniu w zespole z Piotrkiem Rożkiem i Michałem Makowskim na podbój kilku wybranych dróg w Górach Sokolich. Wyjazd ten stał się przyczyną powstania zalążka niniejszego artykułu, który będziemy się starać wspólnymi, klubowymi siłami rozwijać. 

Nie tylko Rudawy tradami stoją i choć Sokoliki zawsze kuszą łatwą cyfrą na dróżkach sportowych, zdecydowanie polecamy wyjście ze strefy komfortu i przełojenie klasyków na własnej :)

Brak będzie barwnych opowieści i mrożących krew w żyłach latających aparatów. Żądnych wrażeń odsyłam do świetnego tekstu Chmiela: https://www.kw.krakow.pl/sww-kw-krakow/porady/skalkowe/48-prze-rysy.html

Przy okazji przypominam kolejny fajny artykuł z polecanymi drogami w Rudawach:
https://kw.krakow.pl/sww-kw-krakow/baza-wiedzy/porady/617-szok-wspinacz-sie-wklinowal-nie-uwierzysz-co-stalo-sie-pozniej.html

sokoly 42

 

Ograniczę się się do zarekomendowania i krótkiego opisu dróg, które zwiedziliśmy. Podaję ogólne informacje na temat asekuracji, bez wdawania się w szczegóły dotyczące konkretnych plejsmentów oraz fleszowanie, aby opis był OS-friendly ;) Jeżeli chodzi o sprzęt - używaliśmy podwójnego zestawu standardowego bazującego na DMM Dragon (rozmiary od 00 do 5), dodatkowo mieliśmy do dyspozycji kilka friendów małych rozmiarów oraz dwa duże: Dragon rozm. 6 (czyli BD nr 4) oraz Kouba Manta nr 7 (czyli BD nr 5). Na kolejnym wyjeździe pojawiły się już klubowe parasole - zestaw BD nr 4-6. Ponadto rękawiczki Ocuna, które sprawiły że klinowanie przestaje być torturą w gruboziarnistym rudawskim granicie.  


Rysa Lotników V+, Krzywa. Pierwsza droga rozgrzewkowa, poza zestawem standardowym przydały się dwie taśmy. Zaletą tej drogi jest możliwość zlustrowania sąsiedniej Rysy Osady (VI.2).

Lewy Biedermann, V+, Sukiennice. Zestaw standardowy, warto zwracać uwagę na prowadzenie liny pod okapem i wyjściowym zacięciu. 

Prawy Biedermann, VI-, Sukiennice.  Wariant "lewego" ze startem ciekawą ryską, można wpiąć się w trudnościach w ringa ale jest też sensowna asekuracja z friendów w tym miejscu (np. mały niebieski Dragon). 

Tył Komina, VI-, Sukiennice. Krótki odcinek przerysy, bardzo dobra asekuracja. Dobra droga na rozpoczęcie przygody z przerysami. Przydatny jeden duży rozmiar (BD nr 5). 

Nitka, VI, Sukiennice. Sportowy klasyk z możliwością świetnej asekuracji własnej. Na starcie warto wykorzystać rysę pod okapikiem. Tradowo możemy iść wprost rysą, zamiast obchodzić ją za ringami. Siadają friendy średniej wielkości, warto mieć duble. Chodzą słuchy, że ringi mają zostać wycięte. 

Hiperdiretissima VI+, Sukiennice. Asekuracja w trudnościach jak i na całej drodze bardzo dobra. Wystarczający zestaw standardowy.

Superdiretissima VI+, Sukiennice. Zestaw standardowy, warto też mieć coś mniejszego i Dragona 5. W naszej zespołowej Komisji Czystości Stylu pojawiły się wątpliwości, czy na starcie można korzystać z rysy i kantu wariantu po lewej - w końcu doszliśmy do wniosku, że jeżeli to ma mieć VI+, to jednak te formacje grają.  

Rysa Goebbelsa VI+, Sukiennice. Małe i średnie mechaniki. Krótka ale sprężajaca - udało mi się walnąć spod samego końca trudności :) Warto w tym miejscu przypomnieć, że nasz klubowy kolega tak nieszczęśliwie poleciał na "Goebbelsie", że udało mu się dotrzeć aż do samej gleby.

Parszywa rynna VI, Sukiennice. Zestaw standardowy + BD nr 4. Droga obita, z odcinkiem off-widthu, który niejednego kozaka sprowadził do parteru :) Prowadzenie jej na własnej stanowi nie lada atrakcję wśród bywalców rejonu. +10 punktów do mołojeckiej sławy tradowej!

Droga Panfila VI+, Sokolik Duży. Zdublowane złoty i niebieski dragon, zestaw standardowy + małe mechaniki. Bardzo dobra asekuracja, logiczny ciąg rys i niewielki kominek. Brak stanowiska - możemy wykorzystać do zjazdu ring z "Filara mgieł".

Prawy Nitsch VI+, Sokolik Duży. Wariant Drogi Panfila - podobnie przyda się dubel złotego i dużego niebieskiego Dragona. Podobnie nie ma stanowiska na szczycie.

Rysa Kowalewskiego VI+, Baba. Na dole małe mechaniki, szary i niebieski dragon. W części offwidth może być przydatny BD nr 4. Droga obita, z trudniejszą asekuracją na starcie, bardzo dobrą w kluczowej, lekko przewieszonej rysie pod topem. Klinowanie rąk obligatoryjne!

Słoneczna ścianka VI+, Sokolik Mały. Średnie camy + niebieski Dragon (fakultatywnie). Krótka, ale bardzo estetyczna i eksponowana wspinaczka ze stanowiska kończącego Słoneczny komin.  Polecam zjazd z łańcucha Jedynki i Dwójki.

Przez nyżę VI+. Sokolik Mały. Zestaw standardowy + taśma. Brak stanowiska - możemy zjechać z łańcucha "Trójki" po lewej. Ciekawe i zaskakujące rozwiązanie trudności, zdecydowanie polecamy!

Rysa Osady VI.2. Krzywa Turnia. Standardowy zestaw friendów + taśma. Trudności w górnej części, lekko przewieszoną rysa najpierw na palce potem na ręce. Asekuracja dobra. Na wyjściu można założyć frienda 4 ale nie jest to konieczne. Bardzo fajne wspinanie.

Krzyż VI.1+/2. Sukiennice. Zestaw standardowy. Asekuracja w trudnościach bardzo dobra. Jedno trudne miejsce w stylu “go for it”. Po przejściu trudności teren połogi, można użyć frienda bd 4.
Paweł G.: warto też mieć mniejsze rozmiary ;)

Rysa Nowaczyka VI.2. Małpia Ścianka. Standardowy zestaw friendów. Na dojściu do rysy jeden ring, na wyjściu z rysy jeden ring. Rysa na dłonie dość nieprzyjemna, ostra skała ale klasyk więc warto.

sokoly 03

Michał na Rysie Osady

 

sokoly 06

Przez krzyż

 

sokoly 10

W trudnościach Superdiretissimy Sukiennic

 

sokoly 21

Piotrek na Przez nyżę

 

sokoly 28

Rysa Kowalewskiego (prawie) bez ringów

 

sokoly 38

Michał G. na Kroczku

 

sokoly 13

Sokołowe klimaty...