banner SWW

To není lezení, to bitka o život!

Sprawozdanie ze szkolenia ze wspinania w piaskowcach

Światowej sławy rejon wspinaczkowy z niezliczoną ilością turni wysokich nawet na 100m z niesamowicie estetycznymi drogami, brak tłumów, 4h godziny jazdy samochodem od Krakowa, czeskie piwo. Zadajecie sobie pytanie dlaczego wcześniej Was tam nie było? No cóż, zapewne słyszeliście o pierwszej wpince na wysokości stanu części dróg pod Krakowem, o kilku wpinkach na kilkudziesięciometrowej drodze, o wymagającej asekuracji z węzełków (zakaz asekuracji z użyciem kości i friendów), zakazie używania magnezji.. połamanych nogach. No cóż, chyba (czasem?) nie jest aż tak strasznie!

W dniach 2018.10.06-07 odbyło się szkolenie piaskowcowe dla członków KW Kraków prowadzone przez Sławka Szlagowskiego oraz Wojtka Malawskiego.

Pierwszy dzień szkolenia odbywa się w Teplicach. Zaczynamy od odwiedzenia lokalnego sklepu wspinaczkowego (Redpoint https://goo.gl/maps/yP69gmtBx4J2) gdzie możemy wyposażyć się w: topo, sprzęt do ochrony skóry (plaster, rękawice, ochraniacze na kostki) nowoczesny sprzęt do asekuracji w piaskowcu: uforingi http://restdayshop.cz/cs/produkt/uforing-sada-all/ (które to zgodnie z informacjami w lokalnym serwisie wspinaczkowym http://www.piskari.cz/cs/piskarske-desatero są chyba trochę kontrowersyjnym rozwiązaniem: degradacja drogi/przejścia, na szczęście polsko języczny tekst zasad http://www.piskari.cz/pl/piskarske-desatero/ nie zawiera tej informacji!)

Parkujemy pod wejśćiem do skalnego miasta (https://goo.gl/maps/J2mrDGokSYs), przy płaceniu za wjazd warto zazaczyć że wybieramy się na wspinanie (niższa cena). Wejście do skalnego miasta jest płatne (aktualnie 20zł), posiadacze karty Alpenverein mają wejście za darmo.

Zaczynamy spacer. Sławek pokazuje nam ciekawe drogi, w które jak będziemy kiedyś gotowi warto się wstawić, takie jak Převislá.

1 Převislá

Również takie które do których raczej będzie trudno doładować :-) m.in. Tsunami

2 Tsunami

(https://wspinanie.pl/2014/11/jak-mawiaja-czesi-to-neni-lezeni-to-bitka-o-zivot-teplickie-wspinanie-sebastiana-czechowskiego/) czy Perłę (http://climb.pl/2012/perla-sobka-czechowskiego/). Czasem trudno złapać dobrą perspektywę, “skała” za rogiem z piękną rysą na ręce, przy bliższym spotkaniu może się okazać w 50 metrowym off-width’em.

3 off width

Tak, tu są nosze, jak sądzę nie bez przyczyny...

4 nosze

Przewodniki po piaskowcowych rejonach (m.in. Labak, Teplice, Adrspach) są specyficzne.

5 topo

Przedstawiają rzut skał z góry, z zaznaczonym położeniem drogi. Na szczęście często drogi prowadzą ewidentnym formacjami: kanty, rysy, kominy i nikt nam nie powie, że “tego chwytu nie można używać na tej drodzę” (brak ograniczników), niemniej warto przeczytać ze zrozumieniem opis drogi (przydatny jest słownik: http://www.piskari.cz/pl/lezecky-slovnik/). Ponoć trzeba się trzy razy zastanowić przed wbiciem się w “stare cesty”, przygoda gwarantowana!

Dochodzimy do miejsca dzisiejszych zajęć.

6 nawigacji 7 sprzęt do asekuracji

Chłopaki przedstawiają nam historię regionu, najważniejsze zasady wspinania, informację o tym jak się asekurować, jak znaleźć odpowiednią turnie, jak radzić sobie z brakiem magnezji (ja jako świeżo upieczony ojciec nie mam problemu z wyposażeniem się w zamiennik: pieluchę tetrową). Zakładamy uprzęże… ale jeszcze nie idziemy się wspinać. Uczymy się jak poprawnie zakładać przeloty: węzełki, taśmy, uforingi korzystając z okolicznej rzeźby skalnej

8 nauka osadzania przelotów 9 nauka osadzania przelotów

i weryfikujemy poprawność założenia: https://youtu.be/pdvy8HhqTGw No to teraz możemy się już zacząć wspinać… na drugiego, ponieważ raczej nie zaczyna się wspinania w piachach od prowadzenia oraz jak to śpiewał Jarecki “lepiej się ziomuś z wędeczką nie wpychaj” https://youtu.be/aAVRd5q8Ltg?t=51 tzn. m.in. ze względu na niszczenie skały przez linę(tarcie), obowiązuje zakaz wspinania na wędkę. W ten sposób przechodzimy kilka dróg.

10 wspinanie 11 wspinanie

12 wspinanie

13 wspinanie

Pokonane drogi oscylują po przeliczeniu na skalę krakowską w okolicy stopnia VI, jednak nie można powiedzieć że przechodzimy je gładko. O skali piaskowcowej się nie chce wypowiadać bo za mało się tam wspinałem... zresztą w piachach nie wspinamy się dla cyfry!

14 Kriżovy Vrch

Drugi dzień to wspinanie w rejonie Kriżovy Vrch, który można nazwać przedszkolem piaskowcowym. Dość łatwe drogi i dobra asekuracja są idealne na pierwsze prowadzenia. Pokonujemy kilka dróg, na początek trochę łatwiejsze, później trochę bardziej wymagające, ale na szczęście dla nas, Sławek i Wojtek nie wypuszczają nas na drogi, które byłyby dla nas tytułową ‘bitka o život’. Czy kiedyś spróbujemy się wbić w takie drogi? To chyba tylko od nas samych zależy.


15 wspinanie 16 wspinanie

17 wspinanie 18 wspinanie

19 wspinanie

W planie była jeszcze szybka wizyta w Adrspachu, żeby zobaczyć monumentalne turnie (ponoć robią większe wrażenie niż skały w Teplicach) oraz odwiedzić symboliczny cmentarz.

Szkolenie bardzo nam się podobało. Wspinanie w piaskowcu jest dość specyficzne i chyba samemu trudno byłoby się w tym odnaleźć. Takżę gorąco polecemy do uczestnictwa w następnych edycjach!

Paweł Pierzchała

Grzegorz Spyrka

Krzysztof Balon

Krzysztof Buławski

Informacje praktyczne:

Filmy wspinaczkowe o tematyce piaskowcowej:

Przewodniki:

  • Křížový vrch Pavel Lisák
  • Teplické skály – 1. díl horolezecký průvodce - Pavel Lisák a Pavel Hrubý
  • Teplické skály – 2. díl horolezecký průvodce - Jaroslav Houser a Pavel Lisák