KW banner 

Bergen na weekend?

W ramach wyjazdu do Bergen jeden dzień poświęciliśmy na rozpoznanie miejscówek i wspinanie. Postanowiłem o tym coś napisać ponieważ aktualnie w zależności od promocji można kupić tanie bilety do Bergen.

 Pomijając kwestię kosztów na miejscu ;-) Jest to moim zdaniem bardzo fajne miejsce do wspinania w dobrej skale. Lecąc z Katowic o 6:40 pod skałą (opisaną poniżej) jesteśmy około 12-13 w zależności od połączeń już na miejscu.

Zaraz po wyjściu z lotniska ukazuje się skała. Na całej trasie znajdują się różnej wielkości głazy więc na wyjazd od biedy można wyruszyć też tylko z ‘copką bulderówką’.


Z lotniska (Flesland) do centrum kursuje kolejka (bybanen) - (38 NOK). Wysiadamy na przystanu: Bergen Bystasjonen i kierujemy się w kierunku wyspy Sotra - Fjell

(https://www.skyss.no/Rutetider-og-kart1/Reiseplanleggar/?from=Flesland+%28Bergen%29&to=Sylt%C3%B8y+%28Fjell%29&direction=1&date=29.04.2019&hour=10&minute=56) bilet kosztuje (38 NOK) i jest ważny 90 min.

Wysiadamy w takich pięknych okolicznościach przyrody: https://goo.gl/maps/PBJUWXD5hqsuuvNq8

My odwiedziliśmy dwie miejscówki Syltøy i Lokøy. Czas przejścia z jednej ściany pod drugą to około 5-8 minut. Topo:

  1. https://www.bergen-klatreklubb.no/forere/cragdatabase/felt.php?Felt_id=27
  2. https://www.bergen-klatreklubb.no/forere/cragdatabase/felt.php?Felt_id=3

Sama skała to najprawdopodobniej less(?). Nie jest tak ziarnista jak ta znana nam z Sokolików - ziarno jest mniej chropowate przy czym w ogóle nie przeszkadza to w doskonałym tarciu. Dużo poziomych rys i generalnie brak DZIUREK(!)

Lokøy - na rozpoznanie

Lokøy - piękna jakość  skały

 

Syltøy - wspinanie dopiero od 6+ (6b/6b+)

 

Syltøy - piękne wspinanie nad wodą

 Dla zainteresowanych posiadamy papierowe wydanie topo okolic Bergen.

W dzień restowy znajdzie się miejsce na spacerowanie w mieście, pobliskich wzgórzach. Biegacze i cykliści będą zadowoleni z widoków, ścieżek a także kultury kierowców Tesli :)

Ps. 15 min jazdy autobusem od centrum Bergen też jest wspinanie.  (linia nr 5 lub 6 z centrum przystanek np. Torget do przystanku Hellebekken). Polecana, znajduje się nad fiordem.

Topo: https://www.bergen-klatreklubb.no/forere/cragdatabase/felt.php?Felt_id=5

Dla porównania skala norweska

Małgorzata “Rozalia” Różańska

Michał Majczak