banner SWW

Wspinanie lodowe i drytooling w szwajcarskim Kanderstegu - Mini poradnik

Kandersteg to małe miasteczko położone w Szwajcarskim Oberlandzie Bernenskim (Berner Oberland). Miejscowość ta jest znana głównie jako popularnym cel wypoczynku Szwajcarskich emerytów oraz entuzjastów narciarstwa biegowego. Wsród wspinaczy uchodzi natomiast za doskonałe miejsce do uprawiania wspinaczki lodowej, drytoolingu i wspinania mikstowego.

 

 

Dojazd:

Kandersteg położony jest około 1400 km od Krakowa. Typowy czas przejazdu samochodem to 12-14 godzin. Najlepiej chyba jechać przez Niemcy. Unikamy w ten sposób dodatkowych opłat drogowych w Czechach. W samej Szwajcarii trzeba wykupić całoroczną winietę (40 CHF, winieta ważna jest od daty zakupu do 31 stycznia kolejnego roku).

Zakwaterowanie:

Spać można albo w Kandersteg International Scout Center (https://www.kisc.ch) albo wynająć kwaterę. Kwater najlepiej szukać na: www.kandersteg.ch. Jeżeli planujemy przyjechać więcej niż jednym autem to warto upewnić się, że nie będzie problemu z parkowaniem. W kosztach trzeba uwzględnić też dodatkową opłatę za śmieci. W praktyce wygląda się to tak, że trzeba w sklepie zakupić dedykowane worki na śmieci. Koszt niby parę franków ale warto o tym pamiętać. Lokalsi bardzo niemiło patrzą na wszelakie próby ‘kombinowania’  w tej kwestii.

Sklepy i wyżywienie:

W mieście są dwa dobrze zaopatrzone sklepy. Ceny nie są najniższe, ale jak na warunki Szwajcarskie do zniesienia. Można podjechać do Lidla w mieście Thun (25km) gdzie powinno być trochę taniej. W Szwajcarii bardzo drogie jest mięso dlatego pewnie warto zabrać zapas z Polski. Należy jednak pamiętać, że obowiązują dość rygorystyczne limity (1kg mięsa na osobę, stan na rok 2019). 

Na miejscu funkcjonuje kilka lokali gdzie bez problemu dostaniemy przyzwoitą pizze, burgery czy makaron (ceny za obiad to około 50-60zł, stan na rok 2019). 

Inne aktywności i odpoczynek:

Kandersteg słynie z doskonałych tras na narty biegowe (narty można wypożyczyć na miejscu). W mieście jest nieduży stok narciarski. Rejon ma też sporo do zaoferowania dla fanów skitouringu. 

Jakąś godzinę czasu zajmie dotarcie do Grindelwaldu, gdzie można przyjrzeć się północnej ścianie Eigeru. Również około godziny zajmie nam dojazd do Berna.

Warunki:

Najlepsze warunki teoretycznie panują od końca grudnia do końca lutego. Informacje o warunkach na początku sezonu ogłaszane są na stronie:

https://www.alpinedream.ch/ice-conditions

Warto też śledzić grupy na Facebooku:

https://www.facebook.com/groups/AlpsConditionsForIceClimbing

https://www.facebook.com/groups/eiskletterstammtisch

Przewodnik:

Na tą chwile najlepszy przewodnik po okolicznych rejonach to HOT ICE: Eisklettrn in Der Schweiz - West. Można go bez problemu zakupić w Internecie. Gorzej z dostępnością na miejscu. W samym Kanderstegu był z tym problem. Przewodnik jest natomiast bez problemu dostępny w okolicznym Grindelwaldzie. Sporo informacji znaleźć można też na stronie: https://www.camptocamp.org

Opis okolicznych rejonów wspinaczkowych (Lód, mixt, drytooling).

Poniżej zebrane zostały krótkie opisy rejonów wspinaczkowych w szeroko pojętej okolicy Kanderstegu. Opisane zostały rejony które udało się nam odwiedzić.

Oeschinenwald

Rejon ten można podzielić na dwa podrejony:

Oeschinenwald - Oeschiwald

Wysokość: 1280 m. n.p.m., wystawa północna.

Startując z centrum kanderstegu podejście zajmuje około 30-60 minut, w zależności który lodospad nas interesuje. Sam rejon to mur skalny o wysokości około 200m usiany różnymi liniami lodowymi (2-4 wyciągów) oraz kilkoma drogami mikstowymi. Klasyki rejonu to Pingu (WI5+), Rattenpissoir (WI5+), Grimm (WI5+/6-), Säule (WI6), Reise ins Reich der Eiszwerge (M6+/WI5). Większość dróg ma obite stanowiska, można też łączyć różne linie w logiczne kombinacje. 

UWAGA: w 2017 roku z prawej strony ściany miał miejsce potężny obryw skalny. W zimie 2018 drogi na prawo od drogi Grimm były zagrożone dalszymi obrywami. Widoczna jest też postępująca erozja skały co widać szczególnie na drogach mixtowych.

Oeschinenwald - Stauubach

Rejon położony 1h15 -2h od centrum Kanderstegu. Ulokowany nieco dalej i nieco wyżej od Oeschiwald oferuje stosunkowo poważne wspinanie po drogach lodowych i mikstowych. Drogi są nieco dłuższe i o większej powadze. Klasyki rejonu Rübezahl (WI6) i Bluemagic (WI5+) są dość dobrze widoczne z miasta. Jeżeli czujemy się na siłach to warto też wstawić się w mikstowy klasyk Bück dich (M7+, WI6). Uwaga - w przypadku złych warunków lawinowych, ze względu na depozyty śniegu tworzącej się nad lodami, nie poleca się wspinania w tym rejonie. Nie należy też przyjmować za pewnik, że znajdziemy obite stanowiska wiec warto zabrać dłuższa śrubę, repa i przyrząd do sprawngo budowania Abałaków.

Oschinensee

Rejon położony w okolicach lokalnej atrakcji turystycznej jaką jest jezioro Oschinen. Najłatwiej dostać się w jego okolice korzystając z gondoli przy wyciągu narciarskim. Dalej czeka nas jakieś 20-40 minut podejścia. Zdecydowanie warto zabrać narty żeby miło i przyjemnie zjechać do miasta. Można też wypożyczyć sanki dzięki którym równie szybko i równie zabawnie dostaniemy się na dół.

Rejon ten również można podzielić na dwa mniejsze podsektory:

Oschinensee - Nin

Wysokość około 1600m, Wystawa zachodnia. 

Po przekroczeniu jeziora Oeschinen znajdziemy się pod drogą o nazwie Nin (Nine inch nails). Jest to jedna z poważniejszych dróg mikstowych w okolicy. Trudności WI6, m8+, prawie 400m wspinania. Możliwe spore zagrożenie lawinowe. Droga ma dotychczas jedynie kilka powtórzeń. Rejon oferuje też dwa interesujące lodospady o nieco bardziej przystępnych trudnościach. Namenloss (WI5+) oraz Januarchloch (WI5+).

Oschinensee - De Fründe

Wysokość około 1500m n.p.m., wystawa północna.

Rejon w którym znajdziemy kilka łatwo dostępnych jedno wyciągowych linii lodowych o trudnościach od WI4 do WI6-. Jeżeli nie przeszkadza nam dłuższe podejście to nasze zainteresowanie mogą też wzbudzić dwie dłuższe linie: Traumfänger (WI5+) oraz Stratoshpere (M6+, WI5+/6-).

Kiental/Tschingel

Wysokość: 1160m n.p.m. , wystawy południowa i północna.

Rejon położony jakieś 30 minut jazdy samochodem od samego Kanderstegu. Dodatkowy czas potrzebny na dojazd rekompensuje nam krótkie podejście pod drogi 5-10 minut.

Tschingel oferuje wspinanie po krótkich (do 150m) lodowych i ciekawych drogach mixtowych o zróżnicowanych trudnościach. To bardzo dobry rejon żeby spróbować swoich sił we wspinaczce mikstowej (jeżeli akurat sople są dobrze wylane) czy na trudniejszych liniach lodowych. W rejonie często są dobre warunki w sytuacji gdy warun w samym Kanderstegu jest słaby.Większość dróg ma wystawę północną ale jest też kilka interesujących linii na ścianie o wystawie południowej. W Tschingel można też rozpocząć kilka interesujących wycieczek skiturowych.

Breitwangflue

Wysokość: 1880, wystawa północno-zachodnia.

Rejon dla ambitnych wspinaczy lodowych. Potężny mur skalny usiany licznymi trudnymi i poważnymi liniami lodowymi i mikstowymi. Położony jakieś 10-15 minut jazdy samochodem i 2-3 godziny podejścia (przy b.dobrych warunkach śniegowych i dobrej kondycji) około 900 m. w góre. W przypadku świeżego śniegu zdecydowanie warto mieć narty/rakiety.

Rejon oferuje wspinanie po liniach lodowych i mikstowych dochodzących do 350 metrów o trudnościach do m12 i WI6+. Pasaże skalne zwykle wymagają osadzania własnej asekuracji. Po skończeniu drogi koniecznie są zjazdy. Normalną sprawa jest zakładanie stanowisk z własnych przelotów czy w lodzie.

Klasyki rejonu: The Flying Circus, Mach3, Metro, Beta Block Super, Crack Baby.

Nawet jeżeli nie czujemy się na siłach na jakąś zrobienie jakiejś drogi w rejonie to warto się przejść tutaj nawycieczkę w dzień restowy. Sama sćiana robi olbrzymi wrażenie i działa na wyobraźnie. 

Ueschenen

Wysokość: 1850, wystawa DT: pólnocnozachodnia, Lodospady: południowa

Jeden z najbardziej znanych rejonów drytoolowych na świecie. Można też znaleźć tam kilka stosunkowo prostych lodospadów (trudności od WI4 do WI5, około 150m) o przyjemnej południowej wystawie. Rejon drytoolowy znajduje się około 1.5h podejścia z parkingu.

Ueschenen to rejon drytoolowych charakteryzujący się dużym przewieszeniem i drogami o ciągowo-siłowym charakterze. Duża atrakcją mogą być również sportowe, jednowyciągowe drogi mikstowe gdzie do wspinania wykorzystujemy również lodowe sople. Znajdziemy tu drogi o trudnościach od M7 do M12.

UWAGA: drogi mikstowe na prawo od głównego przewieszenia mogą być bardzo kruche i pomimo obicia spitami może być na nich niebezpiecznie. W czasie jednej z wizyt zakleiliśmy kilka spitów wbitych w ewidentną kruszyznę! 

 Pozostałe interesujące rejony nie ujęte w powyższym opracowaniu a warto rozważenia przy planowaniu działań to min. Gasterntal, Stock, Almenalpfalle

 Paweł Górka

Zobacz równiez - relacja z wyjazdu klubowiczow do Kanderstegu w roku 2019: https://www.kw.krakow.pl/sww-kw-krakow/baza-wiedzy/relacje/713-wspinanie-lodowe-i-drytooling-w-szwajcarskim-kanderstegu-relacja-z-wyjazdu.html