KW banner 

Jak wstąpić do KW Kraków

Informacje ogólne

O przyjęcie w poczet członków kandydatów oraz członków zwyczajnych Klubu Wysokogórskiego Kraków może ubiegać się osoba, która spełnia jeden z poniższych warunków:
a) Ukończyła pełny/klubowy (KW Kraków) kurs wspinaczki w skałkach przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA i uzyskała kwalifikację na kurs taternicki,
b) Ukończyła kurs skałkowo-taternicki przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA.
c) Ukończyła kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA i uzyskała kwalifikację na kurs taternicki.
d) Posiada kartę taternika jaskiniowego.
e) Zdała egzamin sprawdzający KW Kraków.
f) Przedstawi wykaz dróg zrobionych w Tatrach lub innych górach typu alpejskiego z 3 ostatnich lat swojej działalności alpinistycznej (dotyczy osób z dużym doświadczeniem alpinistycznym, które nie ukończyły żadnego z wymienionych kursów).
O tym, czy wykaz jest wystarczający do uzyskania członkostwa decyduje Zarząd KW Kraków.

Kurs bez licencji PZA
Osoby, które ukończyły wymagany kurs, lecz kurs ten przeprowadzony został przez osobę nieposiadającą licencji instruktora PZA, będą mogły wstąpić do KW Kraków po zdaniu wewnętrznego egzaminu sprawdzającego KW Kraków.

Kurs bez kwalifikacji na szkolenie taternickie
Osoby, które ukończyły kurs przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA i nie dostały kwalifikacji na kurs taternicki, będą musiały taką kwalifikację uzyskać na kursie uzupełniającym KW Kraków lub innym szkoleniu przeprowadzonym przez licencjonowanego instruktora PZA lub przystąpić do egzaminu sprawdzającego KW Kraków.

Przyjęcie do Klubu krok po kroku

Jeżeli spełniasz warunki przyjęcia do KW Kraków to:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

2. Wydrukuj i podpisz deklarację członkowską, którą otrzymasz od nas e-mailem.

Jeżeli po wysłaniu zgłoszenia, nie otrzymasz od nas żadnego maila - napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Poniżej email, który powinieneś otrzymać. 

Screenshot at Feb 20 12 14 03

3. Opłać wpisowe oraz składkę, klikając w link, który otrzymałeś w w/w emailu za pomocą Dotpay.

Twoje zgłoszenie będzie od tej pory oznaczone jako opłacone w systemie. W razie problemów napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

4. Dostarcz do Klubu podpisaną deklarację członkowską z kompletem załączników w czwartek między 18.00 a 20.00.

5. Odbierz legitymację członkowską.

W tym momencie zostanie nadany Ci numer klubowy oraz założone konto w systemie, który umożliwi Ci rezerwację sprzętu, dodawanie przejść czy też opłacanie składek oraz zapisywanie się na klubowe zawody. Hasło otrzymasz e-mailem.

6. WITAJ W KLUBIE!!!

Reaktywacja

Osoby, które zostały skreślone z listy członków KW Kraków z powodu nieopłacenia w terminie składki członkowskiej mogą ubiegać się o reaktywację swojego członkostwa.
W tym celu należy wypełnić wniosek o uchylenie skreślenia z listy członków KW Kraków I dostarczyć go do sekretariatu Klubu.

Należy też opłacić wpisowe i składkę członkowską za rok bieżący.

Opłaty

Wpisowe do KW Kraków: 50zł, 

Składka członkowska roczna wynosi 100zł.

FAQ czyli najczęściej zadawane pytania

Jakie szkolenie muszę odbyć, aby móc wstąpić do KW Kraków?
Warunkiem wstąpienia do naszego Klubu jest ukończenie jednego z poniższych kursów:
1. Podstawowy kursu wspinaczki w skałkach przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA i uzyskanie kwalifikacji na kurs taternicki.,
2. Kurs skałkowo-taternicki przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA.,
3. Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA i uzyskanie kwalifikacji na kurs taternicki.,
4. Kurs taternictwa jaskiniowego i otrzymanie karty taternika jaskiniowego.

Jak sprawdzić czy ukończony przeze mnie kurs spełnia warunki wstąpienia do KW Kraków?
Najlepiej prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. skan lub zdjęcie zaświadczenia ukończenia kursu, a my odpowiemy Ci czy to zaświadczenie spełnia nasze wymogi.

Ukończony przeze mnie kurs nie został przeprowadzony przez licencjonowanego instruktora PZA. Co mam zrobić, aby spełnić warunki przyjęcia do KW Kraków?
1. Musisz zdać egzamin sprawdzający KW Kraków. Opłata za egzamin wynosi 250 zł, w tym 50 zł opłaty wpisowej i 100 zł składki rocznej: osoba, która w ciągu miesiąca od zdania egzaminu złoży podanie o przyjęcie do KW Kraków, zostanie zwolniona z wpisowego oraz składki członkowskiej za rok bieżący.
Dbamy o wysoki poziom wyszkolenia naszych członków i uważamy, że system szkolenia, weryfikacji oraz unifikacji umiejętności instruktorskich PZA jest najlepszym znanym nam systemem w Polsce. Dlatego przyjęliśmy zasadę, że jedynie umiejętności absolwentów kursów przeprowadzanych przez licencjonowanych instruktorów PZA nie będą podlegać weryfikacji.

Po odbyciu kursu nie dostałem kwalifikacji na kurs taternicki. Co mam zrobić, aby spełnić warunki przyjęcia do KW Kraków?
Możesz uzyskać taką kwalifikację. Masz do wyboru kilka opcji:
- Jeżeli czujesz się na siłach i uważasz, że posiadasz wystarczające umiejętności, aby uczestniczyć w kursie taternickim, możesz przystąpić do wewnętrznego egzaminu sprawdzającego KW Kraków.
Opłata za egzamin wynosi 250 zł, w tym 50 zł opłaty wpisowej i 100 zł składki rocznej: osoba, która w ciągu miesiąca od zdania egzaminu złoży podanie o przyjęcie do KW Kraków, zostanie zwolniona z wpisowego oraz składki członkowskiej za rok bieżący.
- Uczestnicząc w kursie uzupełniającym KW Kraków prowadzonym przez licencjonowanego instruktora PZA.
- Uczestnicząc w innym szkoleniu uzupełniającym przeprowadzonym przez licencjonowanego instruktora PZA.

Pamiętaj, aby kwalifikacja na kurs taternicki wystawiona została przez licencjonowanego instruktora PZA, inaczej będziesz musieć zdać dodatkowy egzamin sprawdzający KW Kraków

Co mam zrobić, jeżeli nie zdam egzaminu sprawdzającego KW Kraków?
Musisz uzupełnić swoje umiejętności uczestnicząc w zajęciach doszkalających organizowanych przez KW Kraków lub inną szkołę wspinaczkową. Celem takiego doszkalania powinno być uzyskanie kwalifikacji na kurs taternicki wystawionej przez licencjonowanego instruktora PZA.

Jestem doświadczonym alpinistą, nie ukończyłem żadnego formalnego szkolenia i chcę wstąpić do KW Kraków. Co mam zrobić?
Doświadczeni alpiniści stanowią podstawę działalności naszego Klubu. Jeśli więc masz duże doświadczenie alpinistyczne, lecz do tej pory nie ukończyłeś żadnego formalnego szkolenia, to prześlij nam wykaz swoich przejść zrobionych w Tatrach lub innych górach typu alpejskiego obejmujący 3 ostatnie lata Twojej działalności.
Po weryfikacji wykazu poinformujemy Cię, czy wykaz jest wystarczający do uzyskania członkostwa KW Kraków.

Nie mam ukończonych 18 lat. Czy mogę zostać członkiem KW Kraków?
Tak. Osoby poniżej 18 lat mogą zostać przyjęte do KW Kraków po dostarczeniu wraz z deklaracją członkowską zgody na wstąpienie do KW Kraków podpisanej przez oboje rodziców lub opiekunów prawnych (przedstawicieli ustawowych).
Do ukończenia 18 roku życia, będziesz posiadać status członka kandydata, który automatycznie zmieni się na status członka zwyczajnego po osiągnieciu pełnoletności.
Członek kandydat ma takie same prawa jak członek zwyczajny z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego.

Czy składka członkowska obowiązuje na rok kalendarzowy czy akademicki?
Kalendarzowy.

Czy są jakieś zniżki jeśli chodzi o składki?
Nie. Z opłacania składek są zwolnieni jedynie Członkowie Seniorzy i Członkowie Honorowi.

W razie wątpliwości - wszelkie pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Do zobaczenia w Klubie!