KW banner 

Biuletyn I/2014

Biuletyn działań Zarządu KW Kraków  I /2014

Kontynując zadanie informowania naszych członków o tym co się dzieje w naszym Klubie, przygotowaliśmy kolejny biuletyn informacyjny Zarządu KW Kraków, obejmujący druga połowę 2013 i poczatek 2014. Zapraszamy do lektury:

Organizacyjne

Uchwały
W 2013 przyjęliśmy szereg uchwał, przy czym najistotniejsze to te związane ze składkami członkowskimi i modyfikacją zasad przyjmowania do KW Kraków.

Składki
Składka na rok 2014 pozostaje bez zmian - czyli 100zł. W perspektywie miesiąca to jest trochę ponad 8 zł (czyli prawie tyle co dwa bilety normalne MPK). Zachęcamy wszystkich do opłacenia składki za 2014 już teraz.

Zmiana zasad przyjmowania do KW Kraków
Przyjęliśmy dość istotną uchwałę dotyczącą przyjmowania nowych członków do naszego Klubu.
Poza usprawnieniem całego procesu składania deklaracji (formularz elektroniczny) zdecydowaliśmy o przyjmowaniu do KW osób z doświadczeniem górskim, ale nie posiadających ukończonego kursu skałkowego.

Od dawna odbieraliśmy sygnały od osób dość dużo wspinających się w górach, że chciałyby wstąpić do naszego Klubu, jednakże ze względu na brak ukończonego kursu nie mogły tego zrobić.

Wychodząc im na przeciw zdecydowaliśmy, że zmienimy zasady przyjmowania osób do KW.
Nie będzie to jednak prosty proces, ponieważ taka osoba chcąca wstąpić w nasze szeregi będzie musiała przedstawić udokumentowany wykaz swoich dokonań alpinistycznych z ostatnich 3 lat. Na jego podstawie zostanie zakwalifikowana (bądź też nie) do rozmowy kwalifikacyjnej z instruktorem klubowym, po której pomyślnym przebiegu zostanie podjęta przez Zarząd KW decyzja o jej przyjęciu do Klubu.

Jeśli znacie takie osoby w swoim otoczeniu - to poinformujcie ich o tych zmianach.

Pełen tekst uchwały znajdziecie tutaj, a aktualną instrukcję przyjmowania nowych członków tutaj.

Działalność

Pierwsza połowa roku to nagromadzenie flagowych imprez KW Kraków. Sukcesywnie rozwijane stały się z czasem jednymi z największych w Polsce. Poza nimi jest też szeroki obszar działalności Klubowej o którym możecie przeczytać poniżej:

Impreza dla fundacji Basi German & zakończenie sezonu
12 października 2013 zorganizowaliśmy dla zaprzyjaźnionej z KW Kraków Fundacji “Na Start” im. Basi German imprezę dla jej podopiecznych z rodzinnych domów dziecka. Całość miała miejsce w dolinie Będkowskiej w okolicach Łabajowej. Była mini-tyrolka, via ferratka, układanie skrzynek, wspinanie, no i dużo dobrej zabawy. Po zakończeniu imprezy przenieśliśmy się pod Dupę Słonia, gdzie miało miejsce tradycyjne już ognisko KW na zakończenie sezonu skałkowego (który, jak później zima pokazała, w ogóle się nie skończył).

Wyjazd andrzejkowy
W tym roku wyjazd andrzejkowy miał zgoła odmienny charakter. Zwykle impreza ma miejsce w Tatrach w Betlejemce i jest połączona z pierwszym wspinaniem zimowym w sezonie. W tym roku jednakże, ze względu na zamknięcie Betlejemki planowaliśmy ją urządzić w dolinie Kieżmarskiej. Jak się później okazało - pewne zawirowania organiacyjne ze strony schroniska finalnie skierowały imprezę do schroniska Trzy Korony w Sromowcach.
Wyjazd zatem nie miał charakteru wspinaczkowego, jednakże był mocno integracyjny / kondycyjny (niepotrzebne skreślić:).

Kalendarze KW
Jak co roku przygotowaliśmy duzy kalendarz klubowy na 2014, jak i cztery małe kieszonkowe kalendarzyki. Jak one wyglądają w tym roku, możecie zobaczyć na naszej stronie.  Tych, którzy jeszcze ich nie mają, zapraszamy do odbioru do lokalu Klubu.

11 Krakowski Fstiwal Górski

Co roku, początkiem grudnia (6-8) ma miejsce Krakowski Festiwal Górski, którego Klub Wysokogórski Kraków jest partnerem. W tym roku dzięki dużemu zaangażowaniu naszych klubowiczów, stoisko KW miało unikalny charakter i cieszyło się dużą popularnością. Rozdaliśmy wszystkie przeznaczone na KFG kalendarze, a po samej imprezie chęć zgłoszenia się do KW wyraziło szereg osób.

Konkurs fotograficzny im. Piotra Kasprzyka
Jak co roku organizujemy Konkurs Fotograficzny im. Piotra Kasprzyka. W tym roku Jury wybrało najlepsze zdjecia - wyniki konkursu zostały tradycyjnie ogłoszone na Wigilii klubowej.
Zgłoszone zdjęcia możecie zobaczyć w galerii. Podobnie jak i prace, które wygrały.

Wnioski o dofinansowania
W tym roku, dzięki intensywnego zaangażowaniu kilku naszych członków, udało nam się złożyć trzy wnioski o dofinansowania z Województwa Małopolskiego. Dwa z nich (dotyczące rewitalizacji ścieżek podejściowych w dol. Kobylańskiej i Jaskini Twardowskiego na Zakrzówku), pomimo poprawności formalnej zostały odrzucone, za to jeden (dotycżacy dofinansowania Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego) zyskła przychylność i finansowanie na poziomie 5 000 zł.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w pisanie tych wniosków - wkrótce kolejne edycje konkursów i będizemy składac kolejne wnioski.

Trytool
Coroczny mityng drytoolowy (czwarty z kolei) zorganizowany w tym roku 22 lutego na Skałkach Twardowskiego przyciągnął całą rzeszę osób zainteresowanych ta formą wspinania. Do biura imprezy zgłosiło się ponad 160 osób i mogły one liczyć na szereg atrakcji, od wykładów, poprzez wspinaczkowe ABC, aż po atrakcyjny zjazd 150 metrową tyrolką. Całość relacji wraz ze zdjęciami znajdziecie na naszej stronie.

Memoriał Jana Strzeleckiego
Imprezą, której organizacja w tym roku, ze wzgledu na fatalne warunki śniegowe, stała pod dużym znakiem zapytania, jest Memoriał Jana Strzeleckiego. Szczęśliwie w Tatrach trochę sypnęło i uzyskaliśmy zgodę TPN na rozegranie tych, mających długą tradycję (26 edycja), zawodów na tatrzańskich stokach.
Zawody będa miały miejsce 15 marca, zatem to ostatnia chwila na zapisanie się, a dla członków KW na organizacyjne jej wsparcie.

Wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej edycji znajdziecie na stronie Memoriału.

Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego
Pełną parą ruszyły prace nad tegoroczną, jubileuszową (piątą) edycją, Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego. Ta największa tego typu w Polsce impreza odbędzie się 10 maja na Ostańcach Jerzmanowickich.
Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w niej - zachęcamy do śledzenia naszej klubowej strony, a tych którzy by chcieli wesprzeć ją organizacyjnie lub też w inny sposób , prosimy o kontakt na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Warto dodać, że w tym roku MAS uzyskał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego - zatem impreza ta zyskała w końcu uznanie w oczach naszych rodzimych urzędników.  

W tym roku szykuje się wiele niespodzianek - strona MAS ruszy wkróce - na niej znajdziecie wszystkie potrzebne Wam informacje. Na obecną chwile polecamy śledzić naszą stronę klubową.

Rozpoczęcie sezonu
Chociaż trudno powiedzieć, że w tym roku była jakakolwiek przerwa w sezonie skałkowym, niemniej wraz z zakończeniem Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego (10 maj) organizujemy tradycyjne ognisko KW na rozpoczęcie sezonu skałkowego. Miejsce imprezy ogłosimy wkrótce.

Wycinka doliny Kobylańskiej
Bywalcy podkrakowskiej Kobyły (dolinki Kobylańskiej) już dawno dostrzegli, że sukcesywnie ona zarasta różnego rodzaju krzakami i małymi drzewkami. Aby odsłonic ściany skalne, udrożnić ścieżki i zmniejszyć ryzyko ukąszenia kleszczami, które w tych krzakach często rezydują, urządzamy w tym roku wycinkę zbędnych zarośli.
Jesteśmy po etapie uzgodnień z Parkami Krajobrazowymi i po uzyskaniu finalnej zgody od UG Zabierzów przystąpimy do działania (najprawdpopodobniej w kwietniu). Tak więck piły, sekatory w dłoń i działamy :)

Spotkania i prezentacje
Jak co roku w sezonie zimowym organizujemy szereg prezentacji i slajdowisk. W tym sezonie można było posłuchać opowieści m.in. z Nepalu, Azerbejżanu czy też Himalai Birmańskich. Zainteresowanych udziałem w tych spotkaniach polecamy śledzić stronę klubową, czy też główną grupę dyskusyjną KW.

Sekcje Klubowe

Sekcja Taternictwa Jaskiniowego
Nasza sekcja STJ aktywnie działa zarówno na polu szkoleniowym, jak i eksploracyjnym.
Właśnie ruszył kolejny kurs taternictwa jaskiniowego (spotkanie organizacyjne 20 marca). Sekcja też regularnie organizuje szereg wykładów i szkoleń. W najbliższym czasie 22 marca będzie organizowane szkolenie z poręczowania jaskiń, a tydzień później (29 marca) z ich kartowania.
Kolejną formą działalności jest organizacja wyjść jaskiniowych o charakterze doszkalającym, których celem jest podniesienie umiejętności młodych adeptów taternictwa jaskiniowego poprzez wyjścia jaskiniowe z udziałem doświadczonych grotołazów. Podobny wymiar mają wyjazdy zagraniczne (głównie do jaskiń Słowacji, Czech i Węgier), które w zamyśle mają podnieść umiejętności jaskiniowe uczestników oraz zapoznać ich z różnymi obszarami krasowymi Europy. Te wyjazdy zagraniczne odbywają się najczęściej pod opieką klubowych instruktorów taternictwa jaskiniowego.

Więcej informacji o działalności STJ znajdziecie na stronie z podsumowaniem oraz na stronie sekcji.

Sekcja Wspinaczki Wysokogórskiej
W mijającym półroczu SWW działało na wielu frontach - zarówno szkoleniowych, jak i integracyjnych. Sekcja zorganizowała szereg doszkalań skałkowych jak i drytoolowych.
W wyniku zwiększenia zainteresowania szkoleniami, został zakupiony sprzęt do wspinaczki i turystyki zimowej. Jest on dostępny w wyporzyczalni SWW (szczegóły poniżej).
W najbliższym czasie (15 marca) SWW organizuje też wyjazd integracyjno szkoleniowy do doliny Kieżmarskiej na Słowacji. Na obecną chwilę zgłosiło się już blisko 30 osób - zatem integracja będzie miała miejsce, mamy nadzieję, że ciekawe przejścia zimowe również.

Sekcja Narciarstwa Wysokogórskiego
W tym roku zima nie rozpieszcza, niemniej sekcja SNW robi co może by podnieść poziom narciarski wśród swoich sympatyków.
W tym celu został zorganizowany wyjazd szkoleniowy z Tomkiem Nodzyńskim zarówno dla poczatkujących, jak i zaawansowanych dot. prowadzenia wycieczki skiturowej. Wyjazd cieszył ise dużą popularnością, a Tomek, pomimo słabych warunków przygotował świetną wycieczkę.
Warto też wspomnieć o tym, że stan sekcji został wzbogacony o kolejne lawinowe ABC (jest ich już obecnie 10 sztuk), jak i komplet sprzętu potrzebnego do ostrzenia nart.
Dodatkowo były organizowane wykłady dotyczące podstaw skituringu sprzętu do niego potrzebnego. 
Zatem wszystkie niezbędne elementy poza śniegiem są…

Na koniec nalezy przypomnieć o tym, że Memoriał Strzeleckiego jest w dużej mierze organizowany przez sekcję SNW.

Szkolenia

Kursy zimowe i nadchodzący sezon skałkowy
W tym roku dużą popularnością cieszą się organizowane przez nasz Klub kursy zimowe. Dotychczas udało nam się przeszkolić prawie 50 osób na kursach turystyki zimowej, wspinaczki lodowej czy też taternickim zimowym.
Zachęcamy wszystkich zinteresowanych klubowiczów to wzięcia w nich udziału - osobom, posiadającym opłaconą składkę członkowską, przysługują zniżki od każdego kursu.
Pojawił też się harmonogram kursów skałkowych, tak więc dla osób spoza KW, to może być przydatna informacja.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie poświęconej naszym kursom.

Doszkalania
Jak co roku sekcja SWW planuje przygotować dwie tury (wiosenną i jesienną) doszkalań klubowych. Będzie można na nich przypomnieć sobie m.in, podstawy wspinaczki wielowyciągowej, zakładania stanowisk, zakładania asekuracji własnej czy też autoratownictwa.
Jak co roku zajęcia będę prowadzone przez doświadczonych instruktorów klubowych.
Więcej szczegółów wkrótce na stronie SWW.

Sekcje wspinaczkowe
Tym co jeszcze nie wiedzą, a chcieliby podnieść swój poziom wspinaczkowy, informujemy, że aktywnie działają nasze klubowe sekcje wspinaczkowe na krakowskich ścianach wspinaczkowych. Wiosna idzie, więc to chyba ostatni dzwonek aby właściwie się przygotować do sezonu skałkowego.
Wszystkie szegóły znajdziecie na stronie SWW poświęconej sekcjom.

Wypożyczalnia sprzętu

Zakupy sprzętu
W związku z dużą dynamiką kursów zimowych, zdecydowaliśmy się na zakup niezbędnego sprzętu zimowego na stan Klubu. Sprzęt ten, o ile nie jest użytkowany na kursach, jest dostępny dla wszystkich klubowiczów w naszej wypozyczalni.
Obecnie na stanie KW jest:
- 6 czekanów turystcznych (BD),
- 10 sztuk raków (2x półautmaty Camp, 4x paskowe Camp, 1x paskowe BD, 3 x półautomaty/automaty Lynx),
- 8 sztuk dziabek (2x Salewa, 2x Nomic, 4x Quark),
- 10 sztuk lawinowego ABC (detektor + łopata + sonda).
Zatem osoby, które mają braki sprzętowe, mogą za drobna opłatą się doposarzyć. Wypożyczalnie to też dobra okazja do testów sprzętu, który planujecie w przyszłości kupić.

Jak pożyczyć
Zainteresowanych wypożyczeniem ABC lawinowego odsyłamy na stronę SNW.
Tych, których interesują raki, dziaby, czy też czekany - zapraszamy na strone SWW.

Media Kubowe

Nowa Strona KW
Dzięki wysiłkowi szeregu naszych klubowicżów udało nam się uruchomić nową stronę KW Kraków. Strona jest w ciągłym rozwoju, planujemy dołożyć moduły do logowania się, biblioteczki czy też wykazu przejść.
Wszystkie osoby zainteresowane aktywnym rozwijaniem strony zachęcamy do kontaktu na ades Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak być na bieżąco
Biuletyn jest podsumowaniem działalności Zarządu jak i samego Klubu za pewien okres czasu. Aby być na bieżąco z tym co się dzieje w Klubie sugerujemy aktywnie śledzić klubową stronę (na www i na Facebook), zapisac się do grup dyskusyjnych/forum. Wszystkie informacje dot. jak to zrobić, znajdziecie na stronie poświęconej mediom klubowym.

1% na rzecz Klubu

Jak widzicie dużo dzieje sie w naszym Klubie - nie odbyło by sie to bez Waszego wsparcia zarówno w postaci składek, jak i corocznych darowizn z 1% podatku.
Jak co roku zachęcamy Was, aby przy rozliczenu rocznym przekazać Klubowi ten 1% na działalnośc statutową.
Możecie też, dodając stosowny komentarz, przekazać pieniądze bezpośrednio na działalnośc konkretnej sekcji klubowej (SNW, SWW czy też STJ).

Podziękowania

Na koniec chcielibyśmy wszystkim zaangażowanym w działalność klubową serdecznie podziękować. Pojawia się coraz więcej nowych osób, które chcą działać w KW. Zachęcamy wszystkich innych, którzy są zainteresowani,  do wzięcia aktywnego udziału w życiu naszego Klubu.


Zarząd KW Kraków