KW banner 

Aktualności

Aktualności Klubowe

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

Zintegrowani przez wspinanie :)

blacha pza 198x19820 - 21 maja nasz Klub był obecny po raz pierwszy na imprezie Integrowanie Przez Wspinanie.
W całej masie atrakcji IPW, zdecydowaliśmy się zorganizować blok warsztatów, które by przybliżały trochę tajniki wspinania skałkowego.
Zajęcia były prowadzone przez naszych doświadczonych, klubowych instruktorów PZA (Polskiego Związku Alpinizmu).

I tak leniwy sobotni poranek rozpoczął się od zajęć Tomka Ręgwelskiego "Mendozy", od którego można było się dowiedzieć jak się wspinać aby było ekonomicznie i bezpiecznie.
Wykład Tomka wystartował równolegle z naszym ABC wspinaczkowym (4 wędki),gdzie można było poćwiczyć:
- wspinanie z zamkniętymi oczami,
- wspinanie w górę i w dół,
- łapanie no-handów,
- wspinanie z taśmami w rękach (ćwiczenie z pracy nóg).
Chętnych zarówno na wykład, jak i na ABC nie brakowało - sektor wspinaczkowy działał do późnego popołudnia.

IPW jaskinieKolejną atrakcją i warsztatami były te, które prowadziła Sekcja Taternictwa Jaskiniowego KW Kraków z Pawłem Ramatowskim "Pablo" na czele.
Można było poćwiczyć podchodzenie na linie i inne operacje jaskiniowe, ale chyba to co było najciekawsze dla wszystkich, to wycieczki do pobliskiej jaskini.
Jaskinia ta, pomimo, że dość ciasna, sprawiła wszystkim odwiedzającym mnóstwo radości.
Wojtek Mazik z STJ był głównym przewodnikiem wszystkich chętnych i to dzięki niemu mogliście zobaczyć jak wyglądają jurajskie podziemia :)

W międzyczasie Robert Rokowski "Roko" odpalił swoje warsztaty, które przyciągnęły chyba najwięcej chętnych a mianowicie "Houston mamy problem".
Robert pokazał jak sobie radzić w podstawowych sytuacjach awaryjnych takich jak przewiązywania/zjazd z pojedynczego ringa.
Dodatkowo podzielił się ze swoimi doświadczeniami odnośnie metodyki wyciągania osób ze szczelin lodowcowych, co może jest aż tak przydatne w skałkach :) ale okazało się, że wszyscy byli mocno tym zainteresowani.

Po południu, przed kolejnym blokiem warsztatów wystartowały zawody we wspinaczce na czas na Płycie Sasa (VI+/1).
Można się było pościągać i się sprawdzić na tym klasyku Dupy Słonia. Duże gratulacje dla Jadzi i Łukasza, za wykręcenie najlepszych czasów na drodze.
Kobiety:
1. Jadzia Szkatuła 2:35
2. Ewelina Biedronka 4:27
Mężczyźni:
1. Łukasz Filipiak 1:27
2. Jakub Dańda 2.05
3. Piotrek Domagała 4:28

Popołudniowy blok warsztatów rozpoczął Damian Granowski, który zaprezentował swoje zabawki do wspinania tradowego i wyjawił tajniki wspinania na własnej asekuracji.
Można było zobaczyć jak założyć roxy, frindy czy też wunderwaffe wspinania tradowego, czyli tricamy :)
Po lekko przedłużonym wykładzie Damiana swoją grupę zainteresowanych znaleźli Grzesiek Kletschka i Marcin Michałek, lokali kustosze Dupy Słonia.

Grzesiek z Marcinem opowiedzieli o tym jak powstają nowe drogi, co to znaczy że ktoś jest autorem, na czym polega czyszczenie i ekipowanie, oraz że to często przypomina prace ogrodowe :)

ipw rokoPo chłopakach głos przejęła Asia Klimas, która opowiedziała o tym jak się poprawnie przewiązać przez stanowisko po zakończeniu drogi.
Można było się dowiedzieć jakie są wytyczne PZA w tym zakresie i jak to zrobić aby było bezpiecznie.
Ci co byli, dowiedzieli się też kilku trików jak się przewiązać gdy dotrzemy do stanu nie mając już żadnego sprzętu przy sobie.

Przedostatnim wykładem tego dnia był ten prowadzony przez Pawła Mielnikowa przy wsparciu Zbyszka Marcinkiewicza z Polarsport.
A dotyczył on lin, ich charakteru i zastosowania. Paweł opowiedział m.in. do czego służy lina podwójna, do czego pojedyncza i kiedy warto je stosować.

Po Pawle przejął pałeczkę Wojciech Szymendera "Szymon" z workiem pełnym swoich przyrządów do asekuracji.
Drugi taki worek przyniósł Zbyszek Marcinkiewicz, przez co na stoliku pojawiła się cała ich gama i całkiem niezły stosik.
Można było zobaczyć jak wyglądały przyrządy kiedyś, jak teraz, czy i kiedy warto stosować przyrządy samohamowne.
A Ci którzy wytrwali do końca mogli się na samym końcu dowiedzieć jak działa przyrząd, który posiada każdy - czyli ciało :)

ipw grazynkaTym zakończyły się sobotnie warsztaty - po nich był kociołek Grażyny, czyli misa ciepłej strawy, która jak się okazała na tyle dobra, że jej szybko zabrakło :)
Wieczorem, pod Brandysówką, Pablo Ramatowski pokazywał swoją prezentację z ostatniej wyprawy jaskiniowej w masyw Kanin, za która ekipa STJ otrzymała szereg wyróżnień.
Na rozdaniu nagród w zawodach Sokolica Speedclimbing okazało się że najlepszą była ekipa KW Kraków: Rafał Grzymkowski i Piotrek Domagała, którzy wykręcili czas w okolicy 10 min na drodze Lot na Brandysa.

Sobota nie była ostatnim dniem naszych warsztatów - w niedziele była jeszcze okazja być na zajęciach Piotrka Sztaby jak i Jaśka Kuczery i Łukasza Depty, którzy prowadzili zajęcia z lotów.

Liczymy, że Wam się podobało - jeżeli zainteresowały was te doszkalania, to zapraszamy do naszego Klubu - u nas takie cykle doszkalań odbywają się regularnie.
Linki do galerii zdjęć:

Michała Semowa (FB)
Bartka Klimasa (FB)
Galeria KW - Ola Tyrna
Galeria KW - Adrian Rotkiewicz

 

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

VIII MAS – informacje praktyczne

VIII MAS już w sobotę!
Poniżej kilka przydatnych informacji:

1. Ekwipunek:
oprócz liny, ekspresów i butów wspinaczkowych zabierzcie koniecznie kaski! Są one konieczne do wystartowania w zawodach, a sędziowie będą bezlitośnie dyskwalifikować każdego, kto nie będzie przestrzegał tej zasady

2. Dojazd i parking:
Gdzie są Kobylany, każdy wie, a jak ktoś nie wie, wie to Google Maps. Samochody będzie można pozostawić na parkingu ‘Pod Kulą’ (prosimy o parkowanie skośne zamiast tradycyjnego równoległego), przy remizie w Kobylanach oraz przy remizie w Będkowicach. Podejrzewamy, że w ostatecznym rozrachunku miejsc i tak będzie mniej niż chętnych do skorzystania z nich, więc zachęcamy do carpoolingu oraz stosowania się do zakazów parkowania wzdłuż drogi w Kobylanach. W przeciwieństwie do kilku poprzednich MAS-ów, tym razem miejsce rozgrywania zawodów jest przyzwoicie skomunikowane z centrum Krakowa, więc możecie również zostawić swoje 1.9 TDI pod domem i przyjechać do Kobylan autobusem linii 268/278

3. Biuro zawodów:
Widzimy się na polanie pod Żabim Koniem. Najlepiej bądźcie tam o 8:30, żeby spokojnie się zarejestrować, przepakować i złapać zdrową, przedstartową napinkę. O 9:30 odprawa techniczna. O 10:30 odprawa dla spóźnialskich.

4. Wspin:
Oprócz wspomnianych kasków, co już wiecie, przypominamy tylko, że nie żywcujemy, nie wspinamy się w podejściówach oraz nie wiążemy liny do uprzęży niczym innym jak podwójną ósemką. Nie chcemy Wam narzucać określonego sposobu przewiązywania się, natomiast pamiętajcie o odpowiedniej asekuracji na stanowisku (dla bezpieczeństwa swojego i innych stosujcie ogólnie przyjęte patenty poznane na kursach skałkowych). Sędziowie widzą dużo, jeżeli zauważą kogoś z liną w zębach ‘dobrze stojącego’ na stanie, na pewno podejmą odpowiednie kroki .

5. After party:
Po wspinie – ognicho pod Żabim Koniem. Ostatni autobus do Krakowa jedzie o 21:40
Ważna uwaga – wszyscy pamiętamy zeszłoroczne kłopoty z parkowaniem ‘Pod Kulą’ i zdarzające się kradzieże paliwa. Na okazję MAS poprosiliśmy Komendanta Policji w Zabierzowie o przejazdy służb patrolowych w tamtych okolicach, sami również będziemy się tam regularnie i często przechadzać. Nie możemy niestety wziąc odpowiedzialności za Wasze samochody i wlane do nich paliwo, ale wydaje nam się, że w sobotę parking ‘Pod Kulą’ będzie prawdopodobnie najlepiej zabezpieczonym bezpłatnym parkingiem na Jurze Południowej.

W razie pytań – prosimy o kontakt za pośrednictwem FB. Powodzenia!
Michał Kajtoch
Klub Wysokogórski Kraków
8.MAS belka

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

VIII MAS – zapisy trwają!

Już w przyszły weekend spotykamy się w Dolinie Kobylańskiej na polanie pod Żabim Koniem, żeby rozpocząć memoriałowe zmagania. W międzyczasie – zapisy trwają, na listach startowych miejsce jeszcze jest i wciąz można się załapać na tańsze wpisowe!

Co potrzebujecie wiedzieć:

- zapisy trwają, formularz znajduje się tutaj,

- na tej samej stronie możecie sprawdzić, czy Wasi znajomi już się zapisali,

- jeżeli się nie zapisali - przypomnijcie im, żeby to zrobili,

- jeszcze do 23 można załapać się na obniżone wpisowe: 30 zł dla obecnych (z opłaconymi składkami), a 60 zł dla przyszłych członków KW Kraków :)

Murowana pogoda, piękne wspinanie, kupa nagród, piwo i legendarny wyślizg ‘Kobyłki’. Czy naprawdę jeszcze trzeba Was przekonywać?

Michał Kajtoch
Klub Wysokogórski Kraków

plakat 27 MAJA

  • Bartłomiej Klimas
  • Kategoria: Aktualności

KW Kraków na IPW 2017 - szczegółowy harmonogram

logo kw krakowW tym roku Klub Wysokogórski Kraków dołącza do ekipy organizującej Integrowanie Przez Wspinanie.
20 Maja naszą tymczasową siedzibą będzie łąka pod Dupą Słonia w dolinie Będkowskiej.

Znajdziecie tam nasz stoisko, a przy nim kilka osób, które w ciekawy sposób opowiedzą Wam o Klubie, jego historii oraz przekonają, że aby do niego należeć nie trzeba być koniecznie alpejskim wojownikiem :)
Przygotowaliśmy też dla Was też trochę atrakcji. Będzie sektor wspinaczkowego ABC, zawody, no i wieczorna integracja :) 

Kluczem programu będzie jednak całodzienny cykl warsztatów z doświadczonymi instruktorami PZA, które Wam przybliżą co nieco arkana wspinaczki.

Wielka prośba do osób, które chcą wziąć udział w nasych warsztatach, o wypełnienie krótkiej ankiety/zapisów - pozwoli nam to ocenić ile Was będzie :)

Warto dodać, że całość wymienionych atrakcji będzie ogólnie dostępna, za wyjątkiem wyjścia do jaskini - ale o tym wkrótce :)

integrowanie przez wspinanie logo

Atrakcje:
[od 9:30 - 16] Sektor ABC wspinaczkowe: w którym będzie można poćwiczyć pod okiem instruktora różne metody doskonalenia techniki wspinaczkowej.
[10-18] Zawody:
- wspinanie na czas na wędkę na drodze Płyta Sasa (VI+/1),
- wspinanie jaskiniowe (w gumiakach) na wędkę,
- jaskiniowy tor przeszkód.
[9:00-13.00] wyjście do pobliskiej jaskini z Pablem,
Slackline,
[od 19:00] wieczorne ognisko klubowe i kocioł Grażyny :)
[sobota 09:00-19:00, niedziela 16-17] Warsztaty z instruktorami PZA

Harmonogram warsztatów - skrótowo:

Sobota 20.05:
09:30 - 11:00 [Tomasz Ręgwelski “Mendoza”] Techniczne ABC,
10.00 - 11.00 [Paweł Ramatowski “Pablo”] Hop do dziury. Techniki jaskiniowe,
11.00 - 12.00 [Robert Rokowski “Roko”] Houston - mamy problem. Jak sobie radzić z podstawowymi sytuacjami awaryjnymi we wspinaczce.
12.00 - 14.00 - przerwa
14:00 - 15:00 [Damian Granowski] Trad'em go. Wspinanie tradowe
15.00 - 16.00 [Grzegorz Kletschka & Marcin Michałek] Skąd się biorą nowe drogi. Czyli ekipowanie w praktyce.
16.00 - 17.00 [Asia Klimas] Przewiąż się bezpiecznie #1
17.00 - 18.00 [Paweł Mielnikow] Jaki sznurek? Rodzaje lin wspinaczkowych i przydatne węzły.
18:00 - 19.00 [Wojciech Szymendera “Szymon”] Przyrządy asekuracyjne - przegląd.
Niedziela 21.05:
16.00 - 17.00 [Jasiek Kuczera & Łukasz Depta] Przewiąż się bezpiecznie #2 & Związać skutecznie

autoratownictwo

Harmonogram warsztatów - szczegółowo:

Techniczne ABC
Tomasz Ręgwelski „Mendoza” (instruktor PZA, KW Kraków), jako pierwszy powtórzył mistyczną „Nieznośnej lekkości bytu” VI.7 w jaskini Mamutowej. Na co dzień pracuje w Katedrze Alpinizmu krakowskiego AWF, przez co metodykę treningu wspinaczkowego zna jak mało kto.
Mendoza opowie i zaprezentuje Wam praktyczne podstawy techniki wspinania. Będziemy ćwiczyć właściwą pracę nóg we wspinaczce, zatem będą na Was czekać takie atrakcje jakspinanie z butelkami wody w obu rękach, z zawiązanymi oczami i tym podobne.

Hop do dziury
Paweł Ramatowski „Pablo” (instruktor PZA, STJ KW Kraków) doświadczony jaskiniowiec i wieloletni eksplorator (nagrody Kolosy 2006, 2016) pokaże Wam podstawy technik jaskiniowych, czyli jak wleźć i wyleźć bezpiecznie z dziury ;)
Będziecie mogli zobaczyć jak wygląda arsenał sprzętu jaskiniowego, czemu jest go tak dużo i jak go używać. Ci najwytrwalsi będą mogli poćwiczyć pod jego okiem podchodzenie i zjazdy na linie.

Houston – mamy problem
Robert Rokowski „Roko” (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków) to osoba, której mamy nadzieję, że nie trzeba szerzej przedstawiać. Wszechstronny wspinacz, na co dzień pracujący w Katedrze Alpinizmu krakowskiego AWF. Jest autorem wielu szybkich powtórzeń trudnych dróg w Tatrach i Alpach. W tym sezonie wykręcił z Adamem Pieprzyckim rekordowe czasy na takich klasykach zimowych jak Filar MSW, czy też Droga Stanisławskiego na Małym Kieżmarskim. Dokładając do tego duże doświadczenie instruktorskie i świetne podejście do kursantów dostaniemy osobowość, której na pewno warto posłuchać.
Roko opowie o tym jak sobie poradzić z sytuacjami awaryjnymi jakie mogą nam się pojawić podczas wspinania (przewiązanie przez ring, zjazdy).

Trad’em go
Damian Granowski (instruktor PZA, KW Kraków, drytooling.pl) wspina się dużo i mocno. To nasz czołowy zawodnik na zawodach drytoolingowych i rzadko się zdarza, aby nie stanął na pudle. Szczególnie upodobał sobie wspinanie tradowe jak i zimowe (drytooling).
O tym pierwszym opowie trochę więcej podczas swoich warsztatów: dowiecie się, jaki sprzęt i kiedy stosować do asekuracji „na własnej”, jakie są przydatne patenty, no i jak się wspinać bezpiecznie.

Skąd się biorą nowe drogi
Marcin Michałek (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków) i Grzegorz Kletschka (instruktor PZA, KW Kraków) to niezmordowany tandem ekiperów podkrakowskich. Obaj z dużym doświadczeniem wspinaczkowym i instruktorskim. Aktualnie Marcin z Grześkiem intensywnie eksplorują skały w dolinie Będkowskiej i opowiedzą Wam jak w praktyce wygląda przygotowanie i obijanie (czyli ekipowanie) nowych dróg wspinaczkowych, czym się różni ring od spita, oraz jak wiercić i kleić, aby było bezpiecznie.

Przewiąż się bezpiecznie
Asia Klimas (instruktor PZA, KW Kraków) to nasz kobiecy rodzynek w bracinstruktorskiej Można śmiało powiedzieć, że jej pasją jest wspinanie, bez względu na formę i porę roku. Wspinała się m.in w Chile, Afryce, Kaukazie czy też w Himalajach Pradesh. Najbardziej jednak lubi zimowe wspinanie – ma na koncie kilka topowych zimowych przejść w Tatrach.
Asia opowie Wam o tym jak poprawnie się przewiązywać przez stanowisko, na co uważać, nawet podczas wspinania na wędkę.

Jaki sznurek?
Paweł Mielnikow „Mielony” (instruktor PZA, KW Kraków, cerro.pl) to wspinaczkowy globetrotter. Robił przechwyty na drogach od Chile aż do Tajlandii. Na co dzień instruktor wspinaczki skalnej PZA, zaprezentuje Wam jakie są rodzaje lin wspinaczkowych, do czego i kiedy ich używać, jak i pokaże Wam podstawowe węzły używane we wspinaczce.

Przyrządy asekuracyjne
Wojtek Szymendera (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków) bardziej znany jako Szymon, to osoba doskonale znana w środowisku wspinaczkowym. Dużo by pisać o jego doświadczeniu szkoleniowym i wspinaczkowym. Niech tutaj wystarczy fakt, że jako członek ekipy Kaskaderów (lata 70), do dziś pozostaje aktywnym instruktorem, wspinaczem no i rowerzystą. Rocznie robi więcej kilometrów na rowerze niż niejeden z nas samochodem Szymon, poza byciem świetnym instruktorem, interesuje się, i to bardzo, sprzętem wspinaczkowym i zasadami jego działania/projektowania.
Na warsztatach opowie Wam o dostępnych na rynku przyrządach asekuracyjnych, które i kiedy stosować. W warsztatach Szymona będzie wspierał sprzętowo i merytorycznie Zbyszek Marcinkiewicz ze sklepu Polarsport, wieloletniego partnera i sponsora KW.

Zwiąż się skutecznie
Łukasz Depta „Zetor” (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków, hardrock-wspinanie.pl) to źródło niespożytej energii, siły i pozytywnego nastawienia do świata. Jechać z Krakowa w Tatry na wspinanie rowerem? Dla niego to żaden problem. Ma za sobą kilometry przewspinanych dróg ( w tym też nowych) w górach i skałach całego świata.
Zetor pokaże Wam podstawowe węzły przydatne we wspinaczce i nie tylko. Dowiecie się, które i kiedy najlepiej stosować.

Przewiąż się bezpiecznie
Jasiek Kuczera (instruktor alpinizmu PZA, KW Kraków, hardrock-wspinanie.pl). Jeśli ktoś ma zasługiwać na miano zimowego wojownika, to na pewno jest nim Jasiek. Na swoim koncie ma szereg powtórzeń, jak i nowych dróg zimowych o srogich wycenach i powadze.
Jasiek opowie jak powinno się poprawnie przewiązać przez stanowisko, po zakończonej wspinaczce, aby bezpiecznie powrócić na ziemię. Sprzeda Wam też kilka przydatnych patentów, które pozwolą Wam ustrzec się błędów podczas tej, z pozoru prostej operacji.

Poza warsztatami i zawodami Pablo (Paweł Ramatowski) opowie o ostatniej wyprawie STJ KW Kraków do Kanin, za którą ekipa otrzymała wyróżnienie na gali tegorocznych Kolosów.

Będzie się dużo działo - do zobaczenia pod Dupą Słonia!